Gartner: Letošní výhled pro IT se značně zlepšuje

Na perspektivu prodejů IT pro zbytek letošního roku se zaměřily nejnovější studie, které uveřejnila firma Gartner. Vyplývá z nich mnohem optimističtější předpoklady, než by se mohlo ještě v polovině tohoto roku zdát.


To nejhorší už prý má globální trh s PC za sebou. Letos by se mělo podle nich prodat přibližně 285 milionů jednotek PC, což představuje jen dvouprocentní snížení oproti loňskému roku, kdy zákazníci odebrali 291 milionů počítačů.

„Zájem o PC je v současnosti vyšší, než jsme dosud předpokládali,“ říká George Shiffler, vedoucí analytik ve firmě Gartner. "Zejména dodávky mobilních PC se vrátily na vysoké úrovně, speciálně v rozvíjejících se ekonomikách, a také rychlost poklesu zájmu o desktopy se zpomalila. Již ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku se celý segment vrátí do pozitivních čísel.“

Pro příští rok Gartner očekává růst okolo 13 %, a to v důsledku pokračujícího zájmu o mobilní PC a také růstu prodejů desktopů kvůli obnově PC v korporacích.

Ještě optimističtější jsou analytici Gartneru v případě letošních výsledků globálního prodeje bezpečnostního softwaru. Toho se letos prodá za 14,5 miliardy dolarů, což je o 8 % více než vloni. V příštím roce předvídá Gartner další vzestup o 13 %, takže pokud se k tomu přičte loňská dynamika 19 %, prožívá tento segment i přes ekonomické obtíže firem bezesporu úspěšné období.

„I když byl tento segment zasažen snížením ekonomické výkonnosti, bude růst i v tomto roce poměrně významný. Ve střednědobém horizontu velký potenciál vzestupu vidíme u služeb typu SaaS, u bezpečnostních appliancí a také v komplexní nabídce pro malé a střední firmy,“ tvrdí Ruggero Contu, analytik Gartneru.

V letošním roce si největší podíl (25 %) zachovají spotřebitelské systémy s obratem 3,6 miliardy dolarů a růstem 4 %. Segmenty určené pro podnikové nasazení (očekáván jejich celkový obrat 11 miliard dolarů), jako třeba ochrana koncových zařízení nebo zabezpečení e-mailových systémů, vzrostou podle Gartneru letos dokonce o 9 %. Pro příští rok očekává Gartner přesun uživatelů směrem k integrovaným řešením, jako jsou komplexní zabezpečovací produkty, vytvořené třeba i formou různých aliancí.

Gartner se zaměřil i na vývoj letošního globálního pokrytí domácností vysokorychlostním internetem. Podle něj bude broadbandem připojena už plná pětina všech rodin – to odpovídá hodnotě 422 milionů domácností. Nejaktivnější je v tomto směru Jižní Korea (86 % domácností má broadbandové připojení i internetu, dále Holandsko (80 %), Dánsko (75 %), Hong Kong (72 %), Kanada (69 %) a Švýcarsko (69 %). V Německu jde o 55 % domácností.Komentáře