Gartner: Platby mobilními telefony se zdvojnásobí

Analytická skupina Gartner přišla se studií, která tvrdí, že do roku 2012 se více než zdvojnásobí počet uživatelů platících za produkty či služby prostřednictvím mobilních telefonů.


Analytici Gartneru vypracovali zprávu, která referuje o zdvojnásobení počtu uživatelů mobilních plateb. To by mělo nastat do tří let, tedy do roku 2012. Za rok 2009 se odhaduje 74,4 milionů lidí platících za produkty a služby prostřednictvím mobilů. To je sedmdesátiprocentní nárůst oproti minulému roku, kdy těchto plateb využívalo jen 43,3 milionu lidí. Rychlé tempo růstu tohoto byznysu by mělo pokračovat: v roce 2012 má číslo narůst na 190 milionů uživatelů.

Pokud se předpokládaného čísla skutečně podaří dosáhnout, bude počet lidí platících mobilními telefony činit 3% z celkového počtu uživatelů mobilů.

Mobilní platby jsou stále oblíbenější a získávají si větší důvěru zákazníků. Je to dáno zejména propracovanějšími a uživatelsky příjemnějšími technologiemi. Jedná se například o Near Field Communication (NFC), která je hojně využívána v Japonsku a dalších vyspělých zemích.

V případě NFC je platba skutečně jednoduchá. Mobilní telefon je vybaven speciálním čipem, který ve chvíli platby stačí přiblížit ke čtečce. Ta pak odečte příslušnou částku z předem určeného finančního účtu. Obvykle jde o klasický účet spjatý s kreditní či platební kartou.

Velký potenciál rozvoje mobilních plateb je nejen ve vyspělých zemích, ale i v těch rozvojových. Zatímco v těch vyspělých se jedná o rozšíření již existující platební infrastruktury, v rozvojových zemích mohou být mobilní platby budovány samostatně jako svébytný systém a mohou být kombinovány s mobilním bankovnictvím. Přispěje to nejen k pohodlnějšímu placení účtů, ale také k větší možnosti dostat se k půjčkám a dalším finančním produktům, které by v těchto zemích byly jinak obtížně dosažitelné. Podle Sandyho Shena, analytika Gartneru, by právě tohle mělo výrazně přispět ke zvýšení životního standardu.

Jiná analytická společnost - Tower Group - zase oznámila, že se trh s mobilním bankovnictvím, s vyjmutím mobilních plateb, ve Spojených státech amerických zpětinásobí do roku 2013. Tehdy by mělo mobilní bankovnictví v USA využívat na 53 milionů lidí. Jedná se o provádění převodů, kontrolování bankovních transakcí či zůstatků apod.

Největší poměr lidí vybavených mobilem a užívajících mobilní platby bude v roce 2012 asijsko-tichomořském regionu a v Japonsku. Následovat je bude východní Evropa, Střední východ a Latinská Amerika. Až v pozadí budou USA a západní Evropa.

Je to dáno tím, že ve vyspělých státech už je poměrně rozvinuté bankovnictví a všechny možné služby s ním spojené. Mobilní bankovnictví naopak tyto produkty pomůže získat těm, kdo k nim dosud neměli přístup.Komentáře