Gartner: Prodeje tabletů převýší prodeje počítačů o 72 %

Podle nové studie společnosti Gartner se za tři roky bude prodávat o 72 % více tabletů než tradičních počítačů s Windows.

Gartner: Prodeje tabletů převýší prodeje počítačů o 72 %


Na růstu budou mít velký podíl tzv. „ultramobily“, tedy nová zařízení s Windows 8 typu Microsoft Surface Pro. Pokles prodeje počítačů bude však podle Gartneru již napořád a značí „dlouhodobou změnu v chování uživatelů. Většina uživatelů bude údajně spokojená s tím, že se tablety stanou jejich hlavním zařízením. „S tím, jak spotřebitelé tráví čím dál více času mimo počítače na tabletech a smartphonech, už pro ně počítač nebude produktem, který by potřebovali každý den,“ řekla Carolina Milanesiová z Gartneru.

Gartner předpovídá, že trh s tradičními počítači a notebooky v roce 2013 poklesne o 7,6 %. Celkem se v tomto roce prodá 315 milionů kusů počítačů, zatímco v roce 2012 to bylo 341 milionů kusů. Ultramobilů se prodá 23,6 milionů kusů – v minulém roce to bylo jen 9,8 milionů kusů. Pro srovnání, Gartner předpovídá, že se v tomto roce prodá 197 milionů kusů tabletů, což je oproti předchozímu roku nárůst o 69,8 %. Nárůst bude viditelný na všech trzích včetně těch rozvojových v Asii, Africe a Latinské Americe. Na konci roku 2017 se podle předpovědí prodá 468 milionů tabletů a pouhých 272 milionů počítačů. Mobilní telefony, jež zahrnují jak smartphony, tak běžné telefony, budou také stále růst, i když ne tak rychle: Z 1,9 miliardy prodaných kusů v roce 2013 na 2,1 miliardy kusů v roce 2017.

Změna v typu zařízení reflektuje také změnu v dominanci operačních systémů. V současné době na nejvíce zařízeních běží Android: tato platforma pohání 891 milionů zařízení a v roce 2017 jich má být 1,5 miliardy. Windows jsou na druhém místě, a to především díky očekávané vzrůstající popularitě Windows 8 a Windows Phone. Operační systém iOS od Applu a platformy OS X jsou na třetím místě (tento rok 293 milionů kusů, v roce 2017 504 milionů kusů, především díky iPhonu a iPadu). BlackBerry v tomto roce podle odhadů Gartneru mírně poroste na 31 milionů kusů, v roce 2017 by to však mělo být jen 24 milionů kusů. V roce 2017 bude Android stále dominantním operačním systémem na trhu, druhým bude iOS/OS X a třetí Microsoft Windows.

Gartner podotknul, že rychlý nástup tabletů a smartphonů je možný především díky rapidnímu pádu cen, což zvedá poptávku především na rozvojových trzích. Z 1,875 miliardy kusů mobilních telefonů prodaných v roce 2013 bude jedna miliarda smartphonů, zatímco v roce 2012 to bylo 675 milionů kusů. „Trend nástupu smartphonů a tabletů bude mít mnohem větší důsledky, než jen ty, které se týkají hardwaru,“ řekla Milanesiová. „Značně ovlivněn tím bude i vývoj softwaru tímto vývojem s tím, jak uživatelé začnou více používat aplikace a osobní cloud.“

Úvodní foto: © Seyyahil - Fotolia.com


Komentáře