HP tvrdě doplatilo na spekulace o prodeji divize vyrábějící PC

Špatná ekonomická situace a nedostatek pevných disků se podle IDC podepsaly na celosvětovém poklesu dodávek PC ke konci loňského roku. Největší propad pak zaznamenala společnost HP.

HP tvrdě doplatilo na spekulace o prodeji divize vyrábějící PC


Podle reportu společnosti IDC, který byl vydaný ve středu, bylo za poslední čtvrtletí roku 2011 prodáno 92,7 milionu PC, což je meziroční pokles o 0,1 % (za poslední čtvrtí 2010 to totiž bylo 92,8 milionu kusů). Za celý loňský rok se pak celosvětově prodalo 352,4 milionu PC, což je naopak mírný nárůst o 1,6 % oproti roku 2010.

Ne všem výrobcům PC se dařilo stejně, například společnost HP tvrdě doplatila na dříve ohlášené plány o možném oddělení a prodeji divize vyrábějící osobní počítače. Nejistota mezi uživateli přinesla pokles prodejů PC s touto značkou o celých 16 % a to i poté, co HP oznámila, že k oddělení divize PSG nedojde. Nejistota mezi zákazníky tak zjevně přetrvává a škodu napáchanou bývalým CEO firmy Leo Apothekerem nelze jen tak smazat. Ale i přesto si HP udrželo pozici největšího světového výrobce a jen v posledním kvartálu dodalo na trh celkem 15 milionů PC. Nicméně náskok před konkurencí se ztenčuje. Na druhém místě se umístilo Lenovo s nárůstem o 36 % na celkových 13 milionů a na třetí příčce skončil Dell s prodejem necelých 12 milionů kusů PC.

Analytici jako hlavní příčiny globálního poklesu prodejů v posledním kvartálu uvádí záplavy v Thajsku, které způsobily, že hlavně menší výrobci neměli dostatek disků do nových PC. Dále se na nákupech nových počítačů projevilo zhoršování globální ekonomické situace a v neposlední řadě i rostoucí zájem o tablety, smartphony a čtečky knih, které si lidé kupují často pro práci, na kterou dříve používali běžná PC.

Analytici IDG počítají s tím, že pokles prodejů bude pokračovat i v prvních třech měsících, protože má pokračovat nedostatek pevných disků. Nicméně na konci roku 2012 by se situace měla již výrazně zlepšit a IDC očekává, že v poslední čtvrtletí budou letos prodeje o 15 % silnější než letos. Celkově se pak za rok 2012 má prodat 371 milionů PC, což by měl být nárůst o 5,4 %. Lze ale očekávat, že tento předběžný odhad IDC při zásahu různých nečekaných faktorů ještě zreviduje.

Největší propad prodejů byl zaznamenán v USA, téměř o 5 % (71 milionu prodaných PC za rok 2011 místo loňských 75 milionů) a stejně tak byla zasažena i Evropa a Japonsko. Naopak v Číně došlo ke zvýšení prodejů PC.Komentáře