IDC: Intel vytlačuje AMD z oblasti serverů

Podle aktuálního reportu analytiků IDC ovládá Intel již 93,5 % segmentu s x86 serverovými procesory, AMD si naopak polepšilo v oblasti mobilních procesorů.


Výsledky za druhé čtvrtletí 2010 ukazují, že společnosti AMD se se serverovými procesory příliš nedaří a to i přes uvedení nových šesti-, osmi- a dvanáctijádrových Opteronů, které se dostávaly na trh příliš pomalu. Podíl tohoto výrobce meziročně klesl v segmentu serverů z 10,1 % na 6,5 %, zatímco Intel si polepil z 89,9 % na 93,5 %. Analytik Dean McCarron říká, že problém AMD je v tom, že výrobci jen pomalu přecházejí na nové produkty, takže přechod na novou řadu je pomalejší a tento efekt provázel právě druhý kvartál letošního roku. Analytik IDC Shane Rau pak dodává, že Intelu zajistily prodeje nové 32nm Xeony označované písmeny DP (původně Westmere-EP) a také 45nm Xeony MP, původně označované jako Nehalem-EX, které byly nakupovány ve značně větších objemech než Opterony 6000 společnosti AMD.

Z hlediska celkového trhu s x86 procesory si ovšem AMD mírně polepšilo a dodalo 19 % všech procesorů (nárůst z 18,8 %), ovšem tento nárůst je dán zejména díky posílení v oblasti mobilních x86 čipů. Zde AMD navýšilo podíl z 12,1 % v prvním čtvrtletí na 13,7 % ve druhém kvartálu. Intel naopak v dodávkách mobilních procesorů poklesl z 87,8 % na 86,1 %, ale v oblasti desktopových čipů Intel posílil o půl procentního bodu na celkových 72,2 %. Třetí hráč na poli x86 procesorů, společnosti Via, zaznamenala 0,3% podíl na celkovém objemu s mikroprocesory, což je sice lepší, než 0,2 % v prvním čtvrtletí, ale naopak jde o horší výsledek oproti druhému kvartálu loňského roku, kdy měla podíl na trhu 0,5 %.

Celkově dle IDC vzrostly meziroční dodávky procesorů všech výrobců o 30,8 %, což je dáno skutečností, že firmy i uživatelé obnovili svůj zájem o nákup nových počítačů. Největší růst zaznamenal mobilní sektor, následovaný právě servery.Komentáře