IDC: phablety parazitují na trhu s tablety

Analytická společnost IDC oznámila, že kvůli stále rostoucí popularitě 5palcových a větších smartphonů se v tomto roce prodá méně tabletů, než se čekalo.

IDC: phablety parazitují na trhu s tablety


Velké chytré telefony s pěti a více palcovými displeji (často zvané jako phablety) ujídají tržby menším tabletům s displeji o úhlopříčce sedmi palců. Tento trend je tak značný, že IDC snížilo svůj dlouhodobý výhled týkající se prodeje tabletů. Společnost nyní mírně snížila svou předpověď na tento rok, podle které se nemělo prodat původně předpokládaných 227,4 milionů tabletů, ale jen 221,3 milionů kusů těchto zařízení.

Předpověď pro rok 2017 IDC snížilo ještě více – podle nových statistik se má prodat „pouze“ 386,3 milionů kusů tabletů, přičemž dle dřívějších odhadů to mělo být 407 milionů kusů.

Na některých trzích, zejména v Asii a Pacifiku, se zákazníci již ve velké většině podle IDC rozhodli, že si raději koupí větší mobilní telefon namísto malého tabletu. Prodej tabletů v Jižní Koreji klesá, zatímco tržby smartphonů s většími displeji rostou. Analytici IDC předpokládají, že se v tomto roce nakonec prodá méně tabletů, než v roce minulém. „Korea je unikátní případ, může se však klidně stát, že tento trh předurčí to, co se stane v dalších zemích,“ řekl Tom Mainelli z IDC. „Lidé v některých zemích mohou utratit pouze omezené množství peněz, takže si raději koupí větší telefon, na němž mohou pohodlně surfovat po internetu a číst emaily, než aby měli menší telefon a tablet,“ dodal další analytik IDC Jitesh Ubrani.

Parazitování na tabletech je menším problémem v USA a Kanadě, kde lidé utrácejí více peněz. V Severní Americe se však analytici více obývají nasycenosti trhu, jelikož tablety se zde ve velkém kupují již od roku 2010 a další velký růst již není udržitelný. IDC také dospělo k závěru, že tablety na rozvojových trzích nejsou tak populární jako phablety, protože je zde v domácnostech horší přístup k Wi-Fi a celkově je zde využíváno méně tradičních PC. „Myslíme si, že mnoho těch levných tabletů, jež se prodávají na rozvojových trzích, prostě jen supluje DVD přehrávače, přičemž obsah je do nich nahráván z různých zdrojů.“ dodal Mainelli.

Kromě velkých smartphonů podle IDC budou v budoucnu na trhu s tablety parazitovat i další zařízení typu Google Glass, i když zatím není jasné, do jaké míry. S tím, jak se telefony stanou pro výrobce tabletů rizikovým faktorem, je podle Mainelliho pravděpodobné, že společnosti přestanou tablety s menšími zařízeními vyrábět a budou se soustředit spíše na ty větší, které se od telefonů přece jen znatelněji odlišují.

Úvodní foto: © Ch_Alexandr - Fotolia.com


Komentáře