IE v minulém roce překvapivě zvýšil svůj tržní podíl

Poprvé za posledních osm let si prohlížeč Internet Explorer připsal meziroční zisk tržního podílu. Velkou zásluhu na tom měl IE9.

IE v minulém roce překvapivě zvýšil svůj tržní podíl


Podle společnosti Net Applications, která tržní podíly jednotlivých prohlížečů získává analýzou návštěvníků určitých webových stránek, vstoupil Internet Explorer do nového roku s 54,8% podílem, což je o 2,9 procenta více než ve stejném období loňského roku. Toto číslo ostře kontrastuje s téměř osmiletým obdobím trvalého poklesu. V každém roce v období let 2005 až 2011 totiž IE ztratil nemalou část svého tržního podílu, přičemž v některých letech šlo dokonce o 7 nebo více procentních bodů.

Díky dlouhotrvajícímu období poklesu se výrazně změnilo postavení IE na trhu s webovými prohlížeči. Ještě počátkem roku 2005 představoval IE 90 % všech prohlížečů, zatímco dnes je jen jedním ze tří velkých hráčů. Zprvu byl jeho hlavním konkurentem Firefox od Mozilly, nyní se dá za rivala označit spíše Google Chrome. Ani jednomu se ovšem dosud nepodařilo stlačit podíl IE až pod 50 %.

Podle analytiků je hlavním důvodem opětovného vzestupu prohlížeče od Microsoftu jeho předposlední verze. IE9 je podle nich moderním prohlížečem, který podporuje nejnovější standardy, včetně HTML5. Výhodou je pak prý především podpora elementu Canvas umožňujícího dynamické vykreslování dvourozměrných obrázků. IE10 už na to vše pouze navázal. Pravdou je, že prokazatelný vliv na podílový nárůst IE9 neměl. Od jeho uvedení v březnu 2011 do prosince téhož roku IE přišel o dalších 6,5 procentních bodů.

Přes menší nárůst se zdá prakticky nemožné, že by se IE opět někdy dostal na úroveň před osmi lety. Podle analytiků budou totiž tržní podíly prohlížečů v podstatě závislé na jejich základně uživatelských zařízení a schopnostech těchto zařízení. To může pro IE do budoucna představovat problém. Microsoft je totiž, na rozdíl třeba od Applu, stále velmi závislý na platformě desktopů. Podíl IE se bude pohybovat tak, jak se bude měnit podíl operačního systému Windows.

Vyhlídky IE nevidí příliš růžově ani společnost Net Applications. V mobilním prostoru, který firma definuje jako trh se smartphony a tablety, je s 61 % dominantním prohlížečem Safari od Applu, který je výchozím prohlížečem přístrojů iPad nebo iPhone. Vliv IE na mobilní trh je velmi nepatrný a lze jej přirovnat například k roli prohlížeče Opera na desktopech. IE9 v minulém měsíci představoval asi 1 procento všech mobilních prohlížečů a IE10 pouhých 0,06 %.

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře