Internet stále nemá více než polovina populace; míra připojení však stoupá

Více než polovina světové populace stále ještě nevyužívá internetové připojení; čísla se však postupně a rychle zvyšují, vyplývá z dat OSN.

Internet stále nemá více než polovina populace; míra připojení však stoupá


Zpráva Mezinárodní telekomunikační unie (ITU, spadá pod OSN) z tohoto týdne popisuje, že k internetu je v letošním roce připojeno 47,1 % populace. Podstatný nárůst ze 43 % z roku minulého.

Šíření mobilního signálu po světě hraje velkou roli ve zvyšujících se počtech připojených osob, píše se ve zprávě. Mobilní sítě pokrývají 84 % veškeré populace, číslo skutečně připojených však nadále zůstává nižší.

„Ačkoli vybudování infrastruktury je klíčové, vysoké ceny a jiné bariéry zůstávají výzvami, které se musí překonat, pokud chceme, aby více uživatelů proniklo do digitálního světa,“ stojí ve zprávě. „Toto značí, že mnoho lidí ještě plně neobjevilo všechny příležitosti, které internet přináší.“

Zeus Kerravala, analytik ZK Research, tvrdí, že procento populace využívající internet je příliš nízké. „Internet je jedním z velkých sjednotitelů, a svět musí spolupracovat, aby na něj dostal každého. Je to opravdu frustrující. Existují snahy rozšířit internet do všech míst, ale tyto snahy jsou obvykle na státní úrovni, nikoli globální.“

Ačkoli nadnárodní společnosti typu Facebook nebo Google pracují na technologiích, které rozšíří internet i do okrajových a chudých oblastí (např. pomocí dronů), podle Kerravaly je potřeba pracovat na vícero možnostech.

„Například v Kanadě vede optický kabel do všech škol, a škola pak zavádí spojení i v městech a vesnicích, kde jinak síť chybí,“ popisuje. „Potřebujeme podobné řešení v Indii nebo okrajových oblastech Číny.“

Ačkoli většina růstu podílu uživatelů přichází z rozvojových zemí, mnoho občanů takových států nemá nebo nepoužívá mobilní telefon, neboť si jej např. nemůže dovolit. Nejvyšší míru připojení a využívání internetu má Jižní Korea, nejnižší naopak Niger, Čad, Guinea-Bissau a Jižní Súdán. Ve většině případů jde o země stižené mnoha problémy, často občanskou válkou, korupcí nebo diktaturou.

Největší bariérou v těchto zemích jsou přesto finanční podmínky; lidé si nemohou dovolit ani mobil, natožpak síťové služby.

Podle ITU jsou mnohem častěji bez internetu ženy, starší lidé, méně vzdělaní lidé a lidé žijící na venkově.

Využit není ani plný potenciál internetu, rozebírá dále zpráva. V příštích letech však existuje silná pravděpodobnost zvyšujícího se podílu připojených uživatelů.

„Myslím, že uvidíme velký skok v počtu připojených lidí,“ uzavírá Kerravala. „jde o velký, globální problém, který se týká nás všech. Facebook nebo Google by na něm neměli pracovat sami. Potřebujeme více inovativních nápadů. Rád bych viděl firmy jako Microsoft a Amazon, jak na tom také pracují.“

Úvodní foto: © adimas - Fotolia.com


Komentáře