Investice do IT rostou, prodeji PC to ale nepomáhá

Průzkum Computer Economics ukázal, že firmy v USA i Evropě zvyšují investice do IT. Podle statistik budou letos oproti loňsku výdaje na IT v průměru vyšší o 4 % (loni byl růst pouze 2 %).

Investice do IT rostou, prodeji PC to ale nepomáhá


Pokud pomineme provozní výdaje, hlavní investice půjdou do mobilních platforem nebo za nové verze podnikového softwaru. 43 % dotazovaných firem také uvedlo, že se zvýšil počet zaměstnanců IT oddělení, především v souvislosti s potřebou implementovat nové technologie. Naopak upgrade desktopů a notebooků není rozhodně prioritou. Z toho vyplývá, že letos těžko očekávat oživení trhu s PC a Microsoftu se dále nebude dařit přimět podniky k přechodu na Windows 8.

Čísla IDC ukazují, že prodej osobních počítačů meziročně poklesl o 14 %. Gartner v této souvislosti uvádí, že v průměru firmy nakupují IT v 3-4letých cyklech, u PC se však nyní tato perioda nyní zvyšuje až na téměř 5 let. Systémy jsou stále spolehlivější, míra jejich selhání klesá a vydrží déle. Navíc Windows 7 získaly dobrou pověst, takže do upgradu se nikdo nehrne. Windows 8 narážejí na podobný problém, jako předtím Windows Vista ve vztahu k verzi XP.

Prodejci PC doufají, že ke zlepšení dojde v příštím roce. Například HP očekává silnou poptávku v souvislosti s tím, že Microsoft ukončí podporu stále používaných Windows XP.


Úvodní foto: © Tupungato - Fotolia.com


Komentáře