iPhone 4 masivní nástup Androidu nezastavil

I když uvedení iPhone 4 od Applu dočasně snížilo poptávku po smartphonech s Androidem, nová studie od ChangeWave Research ukazuje, že uživatelé budou dlouhodobě preferovat právě open source platformu Googlu.


Společnost ChangeWave Research nejprve zveřejnila průzkum, který ukázal explozivní nárůst zájmu o přístroje s Androidem mezi lidmi z oblasti byznysu a nyní na něj navazuje dalším, uskutečněným mezi 4 000 běžnými uživateli, jenž potvrdil stejný trend i v oblasti koncových spotřebitelů. Z těch, kteří si chtějí v následujících 90 dnech koupit nový smartphone, jich 37 % chce preferovat právě přístroj s Androidem. Ještě v březnu a v červnu to bylo 30 % a jedná se o šestinásobek oproti situaci před rokem. Naopak zájem o iPhone opadá a klesl z červnových 50 % na aktuálních 38 %, díky čemuž jsou preference víceméně vyrovnané. Paul Carton, viceprezident ChangeWave Research říká, že tento závěr není příliš překvapivý, protože v době uvedení iPhone 4 na trh bylo logické očekávat špičku v poptávce, naopak problémy s přístroji, které se objevily v následujících týdnech (viz např. článek iPhone 4 má problém se slabým signálem), mnoho zájemců odradily.

Carton tvrdí, že iPhonu 4 se Android podařilo zastínit jen krátkodobě, nicméně nyní se opět ukazuje, že tato open source platforma nabírá na síle a má potenciál ovládnout trh se smartphony. Android je podle mnoha komentátorů na svém vítězném tažení a každým týdnem přibývají nové telefony postavené na této platformě.

Co se týká BlackBerry OS, zde zájem vzrostl na 6 % z červnových 5 % a to možná díky uvedení některých nových modelů přístrojů firmy RIM.

Android má i další pozitivní rys a to, že jeho uživatelé jsou velmi spokojení, konkrétně 65 % těch, kdo vlastní přístroje s Androidem potvrdilo svoji velkou spokojenost s touto platformou. Například u BlackBerry OS či WebOS od Palmu je velmi spokojena jen asi necelá třetina vlastníků.

Co se týká korporátní sféry, oproti květnu potvrdilo o 60 % více firem, že kupuje přístroje s Androidem a letos by podle předpovědí analytiků Gartneru měl být Android druhým nejprodávanějším systémem na nových smartphonech, hned po Symbianu. Také velcí hráči, jako Amazon a Verizon potvrdili svoji podporu Androidu uvedeních svých vlastních obchodů s aplikacemi pro tuto platformu.Komentáře