JP Morgan: Intel by měl opustit trh s mobilními zařízeními

Intel se již řadu let snaží prosadit na trhu s mobilními zařízeními, avšak příliš se mu to nedaří. A nyní analytici americké banky JP Morgan Intelu radí, aby na tomto trhu konečně vhodil ručník do ringu.

JP Morgan: Intel by měl opustit trh s mobilními zařízeními


JP Morgan je tak první a patrně ne poslední finanční institucí, která volá po tom, aby Intel zrušil svou divizi zabývající se mobilními zařízeními a komunikacemi (Mobile and Communications Group) a zlepšil tak svou ziskovost.

„Stále věříme, že Intel bude na tabletech a smartphonech i v budoucnu ztrácet peníze, a to kvůli nevýhodám platformy x86 oproti ARM a celkově nízké profitabilitě trhu s tablety a mobilními telefony. Pokud by Intel fungování své mobilní divize nyní ukončil, podle našich výpočtů by tím v následujících letech ušetřil značnou částku,“ napsal Christopher Danely z JP Morgan. Divize zabývající se mobilními zařízeními a komunikací v Intelu se v roce 2013 dostala do ztráty 3,1 miliardy dolarů a dalších 929 milionů dolarů prodělala v prvním čtvrtletí tohoto roku.

A tak velké ztráty nemohou zůstat bez povšimnutí i u silné a stabilní společnosti, jakou je Intel. Jak podotkli analytici minulý měsíc při zveřejnění finančních výsledků Intelu, šéf firmy Brian Krzanich plánuje v tomto roce prodat čtyřicet milion procesorů do tabletů, a to tím stylem, že je bude dodávat neznámým čínským výrobcům tabletů i se ztrátou. Procesory Bay Trail bude Intel dodávat za pouhých pět dolarů a ztráty tak mohou bez problémů narůst do miliard dolarů. Analytici se tak ptají, zda cena, kterou chce Intel zaplatit za ovládnutí větší části trhu s mobilními zařízeními, není příliš velká. Pokud bude výše zmíněná strategie naplněna, představenstvo Intelu a jeho velcí investoři budou volat po odchodu Paula Otelliniho. I když totiž uvedený model fungoval pro Microsoft, trh se softwarem se od toho hardwarového podstatně liší.

Pravdou je, že Intel v boji s ARM naprosto sehnal na poli marketingu. Procesory Intelu mají podobnou spotřebu energie i výkon jako ARM, to však není to nejdůležitější. Intel musí nyní překonat už jen jeden problém: umístit modem LTE na svůj čip Atom tak, jako to zvládly společnosti Qualcomm nebo Samsung. Výrobci zařízení však nechtějí, aby Intel ovládl celý mobilní trh tak, jako trh s počítači. Intelu se daří ve spolupráci s výrobci u prototypů, na nichž předvádí například energetickou úspornost svých procesorů, avšak ti samí výrobci následně jdou a podepíšou smlouvy o dodávkách procesorů s ARM. Pokud se tedy něco nezmění, americká společnost bude muset opravdu hodit ručník do ringu a zaměřit na inovace tam, kde se jí již tradičně daří – u PC.

 

Úvodní foto: © Agam Shah - IDGNS


Komentáře