Kupci BlackBerry možná nebudou chtít smartphony

Společnost začala hledat potenciální kupce. Vysoce ceněna je bezpečná síť BlackBerry, operační systémem BlackBerry 10 a držené patenty, ale modely mobilů nikoho nelákají.

Kupci BlackBerry možná nebudou chtít smartphony


Firma BlackBerry v polovině srpna vytvořila speciální komisi, která bude pracovat na možném prodeji společnosti, joint venture, spojenectví či jiných formách transformace společnosti. Podle agentury Reuters se potenciální soukromí investoři zajímají především o operační systém BlackBerry 10 a některé patenty související s klávesnicemi. Chytré telefony, včetně posledních modelů Q10 a Z10, mají podle zpráv jen zanedbatelnou hodnotu.

BlackBerry odmítl informace komentovat a Fairfax Financial Holdings, který vlastní 10 procent akcií BlackBerry, na otázky neodpověděl, nicméně podle některých zdrojů právě Fairfax oslovil několik velkých kanadských investičních fondů ohledně privatizace BlackBerry.

Nezájem o hromadné skoupení všech veřejně obchodovaných akcií firmy BlackBerry, s hodnotou přibližně 5,4 miliardy dolarů, souvisí především s velmi agresivní konkurencí, která panuje na trhu s chytrými telefony. BlackBerry tu musí soutěžit proti produktům se systémy iOS, Android a Windows Phone, který nedávno BlackBerry vytlačil ze třetího místa, co se podílu na trhu týče.

Na konci roku 2013 by celosvětovému trhu měly podle analýzy firem Gartner a IDC dominovat telefony Android se 75procentním podílem, Apple si udrží 17 procent, Windows Phone 3,9 procent a BlackBerry pouhých 2,7 procenta.

Většinu technologických analytiků nezájem o celý BlackBerry nepřekvapil, i když pouhých pět týdnů od zahájení interních přípravných prací je ještě příliš brzo na závěry. Zařízení BlackBerry pro bezdrátovou práci s mailem v roce 1999 položilo základy pro budoucí mobilní revoluci, 7 let před premiérou prvního iPhonu. Ale podíl na trhu postupně klesal, v absolutní hodnotě klesl z 84 miliard v roce 2008 na pouhých 5 miliard v současnosti. Prodeje nových zařízení Q10 a Z10 nesplnily očekávání a na těchto faktech nic nezměnily.

Existují ale i pozitivnější názory. Podle Ezry Gottheila, analytika firmy Technology Business Research, má i vlastní hardwarová platforma svou hodnotu. BlackBerry se snažil oslovit koncové zákazníky, typicky zájemce o zařízení Apple či Android, ale hlavní devizou firmy byla vždy především větší bezpečnost dat a snadnější centrální správa.

Samotná síť služeb BlackBerry, včetně bezpečné sítě, může mít hodnotu až 4,5 miliard dolarů, všechny patenty, které firma drží, potom 3 miliardy. Spolu se 3 miliardami v hotovosti a v investicích se tak odhad celkové hodnoty BlackBerry vyšplhá až na 10,5 miliard, více než dvojnásobek hodnoty akcií.

Samozřejmě, dnešní trh s mobilními zařízeními je dynamický a nestabilní a budoucnost je nejasná i jen rok dopředu. Pověsti bezpečné mobilní platformy například hodně ublížilo další nedávné odhalení z dlouhé řady, že agentura NSA pronikla ochranami BlackBerry již dávno. (Jakkoli to neznamená, že se zajištění dat na Androidu či iOS standardům BlackBerry třeba jen přibližovalo.)

 

Úvodní foto: © Elizabeth Heichler - IDGNS


Komentáře