Lenovo se stává největším výrobcem počítačů

Podle posledních odhadů vytlačuje Lenovo z prvního místa žebříčku výrobců počítačů společnost Hewlett-Packard.

Lenovo se stává největším výrobcem počítačů


Analytické společnosti Gartner a IDC zveřejnily výsledky ve středu. Podle agentury Gartner se na prvním místě poprvé ve své historii umístila čínská společnost Lenovo, s celkovým podílem na světovém trhu s počítači 15,7 procent. Společnost HP získala podle agentury podíl 15,5 procent. Pro Lenovo je to velký pokrok, minulý rok měla společnost podíl 13,1 %, zatímco HP ještě 17 %. Naopak podle zprávy IDC si HP ve třetím čtvrtletí své první místo ponechalo s 15,9 %, Lenovo je na druhém místě s podílem 15,7 %.

Na třetím místě obě agentury uvádí Dell, podle agentury Gartner získal Dell podíl na trhu 10,5 %, podle IDC 10,8 %. Na čtvrtém místě se umístila společnost Acer Group, páté místo získal Asus.

„Pro Lenovo se věci vyvíjejí skvěle,” řekl Charles King, analytik z agentury Pund-IT. „Lidé tuto společnost ještě nedávno odmítali jako bezvýznamnou. Je příjemné dokázat kritikům, že se mýlili, ale aby společnost svou vedoucí pozici udržela, musí pokračovat v tom, co dělá - spojovat kvalitní výrobky s inovativními konstrukčními prvky.”

Pro HP může být ztráta první pozice (nebo její ohrožení) nepříjemná, ale rozhodně není zničující. „Je to spíš symbolická nepříjemnost,” míní King. „HP se na vrcholu drželo takovou dobu, že se to některým může zdát jako katastrofa. Pro HP je však výroba počítačů nejméně výdělečným byznysem, takže i když ztráta podílu může zamrzet, určitě to neznamená konec světa.”

Podle Roba Enderleho, analytika ze společnosti Enderle Group, mohou být některé problémy, kterým HP čelí, způsobeny nedostatkem soustředění na obchodní stránku. „Velký rozsah společnosti jí soustředění na obchodní stránku příliš neusnadňuje,” řekl.

Patrick Moorhead ze společnosti Moor Insights & Strategy řekl, že se podle něj společnost HP může na první místo vrátit, ale je otázkou, zda má zájem investovat potřebné úsilí. Moorhead také poukázal na fakt, že společnost na trh uvedla nové, unikátní tablety, které by jí mohly dát malý náskok před ostatními.

Tyto zprávy nejsou špatné pouze pro HP, ale také pro celý trh s počítači. Podle agentury Gartner poklesl prodej počítačů oproti minulému roku o 8,3 %, podle IDC dokonce o 8,6 %. Ve třetím čtvrtletí letošního roku se celosvětově prodalo 87,5 milionů kusů počítačů.

Výrobci počítačů čelí úpadku již delší dobu. Důvodem je stagnující ekonomika a vzrůst uživatelského zájmu o notebooky, tablety a smartphony. Podle agentury Gartner může být za poklesem prodeje také plánované vydání operačního systému Windows 8. Podle analytika Mikaka Kitagawi se na konci září soustředily maloobchody především na zbavení se svých stávajících zásob v předstihu před vydáním nového OS.

Úvodní foto: © lucadp - Fotolia.com


Komentáře