Letos se očekává nástup menších tabletů

Ve druhé polovině letošního roku by uživatelé měli začít preferovat menší tablety. Výrobci budou následovat Apple a nabídnou 8palcové nebo i menší modely, neboť na tomto trhu očekávají vyšší marže.

Letos se očekává nástup menších tabletů


Tento názor vyslovil Richard Shim, analytik společnosti DisplaySearch. Podle jejích údajů v loňském roce 60 % tržeb dodavatelů tabletů vygenerovaly přístroje 9palcové a větší. DisplaySearch odhaduje, že letos se poměr otočí a až 66 % prodaných tabletů bude mít obrazovku menší než 9 palců. IDC minulý měsíc zveřejnila prognózu, podle níž by tento poměr měl být 55 %.

Očekává se, že v létě začnou nové modely 8palcových tabletů prodávat např. Acer, Asus, Dell a Lenovo. Zajímavé je, že zatímco 7palcové tablety patří spíše k levnějším a méně kvalitním s cenou pod 200 dolarů, Apple dokázal uspět se 7,9palcovým iPadem mini bez ohledu na to, že ho začal prodávat za 329 dolarů. Toho si asi povšimly i další firmy a chtěly by se uchytit na trhu, který (alespoň zatím) slibuje slušné marže.

Očekává se, že v září nebo říjnu se objeví také nový Apple iPad Mini s novým systémem iOS 7 a čipy A6 (stejné jsou i základem iPhonu 5). Na trhu malých tabletů se bude snažit získat podíl rovněž Microsoft a jeho OEM partneři. Acer např. již představil 8,1palcový tablet Iconia W3 s Windows 8; cena začíná od 379 dolarů, předpokládá se ale, že další dodavatelé přijdou s levnějšími modely. Analytici tipují, že samotný Microsoft nabídne také mini verzi svého tabletu Surface RT.


Úvodní foto: © iQoncept - Fotolia.com


Komentáře