Mezi studenty je o informační technologie zájem

Do lavic středních škol sice usedá méně studentů, zájem o IT mezi nimi přesto roste.

Mezi studenty je o informační technologie zájem


Studenty k tomu vede nejen možnost pracovat v rychle se rozvíjejícím oboru, případně pokračovat na vysoké škole, ale také mít v budoucnu zajímavý plat či nastartování vlastního podnikání hned po škole.

Být v budoucnu „ajťákem“ se každým rokem rozhoduje podle odhadu zástupců Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze (SSŠVT) o něco více studentů než o rok dříve. „Zájem o studium IT stále roste, ačkoli se mnoho ze studentů obává, že naše škola je těžká a neuspějí u maturit. Není tomu tak. Studenty kontinuálně připravujeme a studium úspěšně absolvuje až 97 procent z nich. Z toho více než 95 procent pokračuje bez obtíží na vysoké škole,“ říká ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze Martin Vodička.

Přestože bylo loni celkem ve středních školách okolo 26 tisíc studentů méně, podle odhadu zástupců SSŠVT zaznamenal obor IT mírný nárůst, a to i díky většímu počtu škol zaměřených na IT. Odhadem nastoupilo do prvního ročníku letošního školního roku denního studia informatických oborů kolem čtyř tisíc studentů po celé ČR. Předloni to bylo okolo 3 900 studentů a o rok dříve ještě o sto žáků středních škol méně, uvádí se ve Statistické ročence školství MŠMT.

Mladé lidi do lavic škol zaměřených na IT láká především budoucí vysoké mzdy. Platy v oborech informačních technologií se dlouhodobě pohybují kolem 37 tisíc korun. Neobvyklé nejsou ani 150tisícové platy těch nejlepších. Z dlouhodobého hlediska mají šanci na uplatnění právě absolventi škol informačních technologií.

Studentům nabízí SSŠVT studium několika specializací. Patří mezi moderně vybavené školy, takže je láká i softwarové a hardwarové vybavení. Zajímá je například software pro virtualizaci společnosti VMware, kdy pomocí virtuálních stanic a serverů na operačních systémech Windows a Linux mohou simulovat problémy z praxe. Také je láká práce s grafickými programy pro zpracování fotografií, videa a tvorbu animací společnosti Adobe. O absolventy školy je zájem na trhu práce, uplatňují se v širokém spektru zaměstnání spojených s využitím výpočetní techniky.

Někteří výjimeční absolventi SSŠVT byli již na škole úspěšní s mezinárodně zajímavými projekty. V šestnácti letech vymyslel student Jakub Rož web na školní zápisky Školní sešit.cz a uspět s ním chce i v Americe. „To ukazuje, že připravit se kvalitně na život a podnikání, rozvíjet se z praktického hlediska lze i na střední škole,“ říká ředitel Martin Vodička.

Úvodní foto: © Kurhan - Fotolia.comVyšlo v Computerworldu 17/2012
Celé toto vydání lze zkoupit elektronicky
Komentáře