Microsoft mění pravidla upgradování na Windows 10

Menší podniky s počítači spravovanými pomocí domény se už brzy začnou potýkat s problémy při upgradu na Windows 10.

Microsoft mění pravidla upgradování na Windows 10


Microsoft mění strategii upgradů na Windows 10. Také zaměstnanci ve firmách, v nichž využívají profesionální edice Windows 7 a Windows 8.1, začnou už brzy čelit výzvám, ať povýší na Desítky. Současně s tímto oznámením společnost však poskytla instrukce, jak upgrade blokovat.

Načasování přitom není náhodné: Microsoft byl dosud k firemní klientele zpravidla vždy o něco vstřícnější, než k běžným uživatelům, pokud jde o možnosti upgradů a updatů svého softwaru.

„Aplikaci Get Windows 10 začneme distribuovat do dalších zařízení splňující daná kritéria ještě tento měsíc. Nejdřív v USA, později i na dalších trzích,“ uvedl jeden ze zástupců Microsoftu Matt Barlow.

Do „daných kritérií“ přitom spadají počítače s Windows 7 Professional nebo Windows 8.1 Pro, spravované pomocí domény, naopak nová pravidla se netýkají počítačů s Windows 7 Enterprise a Windows 8.1 Enterprise ani těch, které jsou updatovány prostřednictvím Windows Server Update Services nebo System Center Configuration Manager.

Ovlivní tak hlavně menší podniky, které své počítače spravují jednodušším způsobem (často kvůli absenci IT oddělení) a ty se tak už brzy začnou v úkolové liště potýkat s výzvou k upgradu prostřednictvím Get Windows 10 aplikace.

Microsoft nabídku bezplatného upgradu, končící v červenci, propaguje poměrně agresivně a zatím poslední ohlášené změny jsou dalším ze série podobných kroků, které mají společnosti pomoci k vytyčenému cíli – mít Windows 10 na miliardě počítačů v půli roku 2018. Mnoho uživatelů se však upgradu brání a je pravděpodobné, že menší podniky budou ještě váhavější.

„Mnoho se jich s upgradem potýká už od začátku. Věřte mi, jsem s nimi v kontaktu denně,“ říká Josh Mayfield, muž zodpovědný za tzv. GWX Control Panel, nástroj určený k blokaci aplikace vybízející k upgradu.

„Řada menších firem nemá Enterprise licence a mnohé ani nepoužívají Windows domény.“ GWX Control Panel prý původně naprogramoval pro svou matku, kvůli zájmu běžných uživatelů ho ale nakonec nabídl k volnému stažení a postupnými aktualizacemi se snaží držet krok s Microsoftem.

Společnost teď však přišla s vlastním návodem pro ty, kteří by chtěli notifikace vyzývající k upgradu, omezit. Zjednodušeně řečeno, spočívá v pozměnění registru DisableOSUpgrade, a důležité podle Mayfielda je, že funguje.

„Zdá se, že upgrade na Windows 10 skutečně blokuje. Loni v létě jsem sice zaznamenal případy, kdy update příslušný registr smazal, ale v poslední době už jsem se s něčím takovým nesetkal.“

Celkově je ale k dopadu novinek skeptický. „Myslím, že to způsobí další vlnu paniky, protože menší podniky chtějí počítače používat k práci a nechtějí ztrácet čas vyhledáváním updatů firmwaru, ovladačů nebo aplikací podporující operační systém, který nepotřebují.“

Úvodní foto: Microsoft


Komentáře