Mobilních zařízení bude brzy více než lidí

Podle odhadů společnosti Cisco by měl počet smartphonů, tabletů, notebooků a telefonů schopných připojit se k internetu letos poprvé převýšit počet obyvatel naší planety.

Mobilních zařízení bude brzy více než lidí


Významný podíl budou mít na rostoucím počtu mobilních zařízení uživatelé v Asii, Africe a Tichomoří. Společně s tím vzroste tlak vyvíjený na internetovou infrastrukturu, na což budou muset poskytovatelé internetových služeb zareagovat rychlým přesunem uživatelů a sítí na modernější protokol IPv6.

Zvýší se tak i počet zařízení, která se mohou k internetu připojit přímo. IPv4 měl adresný prostor omezen asi na 4 miliardy adres, zatímco díky IPv6 by každý člověk mohl provozovat vlastní internetový prostor postavený na předchozím standardu. Prognózy společnosti Cisco na druhou stranu narážejí na tvrdou realitu. Podle slov některých odborníků totiž přechod na IPv6 zatím probíhá pomaleji, než se čekalo.

Cisco ve své zprávě uvádí i další zajímavá fakta a s nimi související předpovědi. Například mobilní video tak prý tvoří již více než polovinu všech světově přenesených dat a do roku 2017 by se toto množství mělo zvýšit až na dvě třetiny. Průměrné množství dat přenesených uživatelem chytrého telefonu loni zase vzrostlo o 81 %. V roce 2011 průměrný uživatel přenesl asi 189 MB měsíčně, v roce 2012 už to bylo 342 MB. Do roku 2017 prý průměrný datový přenos jednoho smartphonu překoná hranici 2,7 GB.

Přestože chytré telefony tvoří jen 18 % všech mobilních telefonů, o globální datový provoz se v loňském roce zasloužily v 92 % případů. Průměrný uživatel klasického mobilního telefonu oproti tomu stáhl nebo nahrál jen 6,8 MB dat. Ještě výraznější rozdíl v množství přenesených dat panuje mezi zařízeními s připojením 4G a bez něj, a Cisco přirozeně očekává, že podíl 4G na datovém přenosu bude v dalších letech strmě růst.

Počet tabletů se 3G nebo rychlejším připojením vzrostl v loňském roce z 14,4 na 35 miliónů. Každý z těchto tabletů v průměru přenesl 820 MB dat měsíčně, tedy dvakrát více než průměrný smartphone. Notebooků s připojením 3G bylo ke konci roku asi 161 miliónů a jejich průměrný měsíční datový přenos činil 2,5 GB.

Nejrychlejšího přijetí se v příštích pěti letech dostane tabletům, tvrdí Cisco. Společnost jim předpovídá meziroční nárůst o 46 % a jejich datový přenos prý ročně vzroste až o 113 %. Cisco věří také modulům M2M, které nyní tvoří jen 5 % všech mobilních zařízení s internetovým připojením. Předpovídá jim meziroční růst o 36 % a jejich datovému přenosu o 89 %.

Úvodní foto: © Tsiumpa - Fotolia.com


Komentáře