Názor: 3D tiskárny změní celý svět

Už minule jsem psala o tom, že se mílovými kroky blížíme k budoucnosti, kterou si ve svých dílech vysnili autoři science-fiction, a dnes v tom budu pokračovat.

Názor: 3D tiskárny změní celý svět


Trojrozměrný tisk není žádnou novinkou. Ve skutečnosti už existuje třicet let, ale mluvit se o něm začalo teprve nedávno. Dnes už se jen těžko hledá člověk, který by o 3D tiskárně neslyšel. A brzy se bude jen těžko hledat takový, který by ji neměl doma. Je docela možné, že tato technologie změní svět stejně, jako ho změnil internet. Nebo ještě víc.

Možná se to na první pohled nezdá, ale často se mluví o tom, jak snadno lze pomocí drahé 3D tiskárny vyrobit zbraň, píšťalku nebo akční figurku, ale už ne tak často slyšíme o výrobě orgánů nebo o základně na Měsíci, která by se díky této technologii mohla stát realitou.

Už v roce 1999 transplantovali vědci z institutu Wake Forrest močový měchýř, který vyrobili na 3D tiskárně, a dnes je možné za pouhých sedm hodin vyrobit novou ledvinu. Na praktické využití většiny orgánů si však ještě několik let počkáme, a to i přesto, že první plně funkční ledvina byla pomocí 3D tiskárny vyrobena již v roce 2002. Výhod takto vytvořených orgánů je hned několik, ale tou nejdůležitější pravděpodobně je, že orgán z 3D tiskárny obsahuje buňky pacienta, a tak nehrozí, že by tělo orgán odmítlo.

Pro trojrozměrný tisk mají využití nejen lékaři. 3D tiskárny plánují plně využít i vesmírné agentury. Společnost SpaceX by měla v červnu příštího roku na mezinárodní vesmírnou stanici doručit speciálně upravenou 3D tiskárnu. Posádce ISS bude sloužit především k výrobě náhradních součástek a vybavení.

Evropská vesmírná agentura má s 3D tiskárnou o něco odvážnější plány – zkoumá, zda by bylo možné pomocí této technologie vybudovat základnu na Měsíci. Základna by byla vyrobena z měsíčního prachu, půdy a regolitu smíchaných do hmoty podobné betonu, 3D tiskárna by mohla ušetřit peníze za drahý transport těžkých materiálů, protože by šlo většinu věcí vyrobit přímo na místě.

Nová technologie však bude mít stejně jako internet dopad i na ekonomiku a politiku. Výrobu už nebude potřeba outsourcovat do Asie, protože 3D tisk vyjde levněji, a celá řada věcí bude k prodeji pouze v podobě plánů, které si lidé zakoupí přes internet a doma vytisknou.

Internetové pirátství se dotkne více oborů – nábytek, oblečení nebo auto půjde z internetu stáhnout stejně snadno jako dnes písnička nebo film. A i opravdoví zločinci si polepší – ač se mluví o bezpečnostních pojistkách, které výrobě zbraní zabrání, zločinci si vždycky nějaký způsob najdou. Stihnou se této nové hrozbě přizpůsobit bezpečností složky včas, nebo budou jako obvykle za zločinci o několik let pozadu?

Stejně jako internet či mobilní telefony se i 3D tisk stane přirozenou součástí našich životů a brzy už si nebudeme pamatovat, jak jsme bez něj mohli žít. Už se těším.


Markéta Gajdošová

Markéta Gajdošová

Autorka se zajímá o teorii IT i všech příbuzných oborů. Zaměřuje se na nejnovější technologie a snaží se je také využívat.

Úvodní foto: © ESA


Komentáře