Názor: Antivirový software odchází do důchodu

Antivirové programy se pomalu stávají přežitkem minulosti a přiznávají to i jejich výrobci.


Viceprezident Symantecu Brian Dye říká, že v současnosti tento software dovede rozpoznat a zachytit pouze 45 % malwarových útoků. Antivirový software je podle něj mrtvý. A já s ním souhlasím.

Podle Dye antivirové programy nechávají uživatele, kteří se cítí chráněni, na pospas kyberzločincům a hrozbám. Útočníci často využívají chyb v antivirových programech a stále přicházejí s novými způsoby, jak je obejít. Malware je čím dál tím komplexnější a jeho rozsah se pohybuje od těch nejjednodušších zločineckých útoků, které cílí například na informace o platebních kartách, až po sofistikované špionské programy, jež lze jednoduše proměnit v kyberzbraň, říká Eugene Kaspersky, zakladatel společnosti Kaspersky Lab.

Symantec, stejně jako ostatní společnosti zabývající se ochranou počítačů před útočníky, kvůli neúspěchům s detekováním problémů pomalu mění svou produktovou strategii. Místo toho, aby se soustředil pouze na jednoduchou ochranu před malwarem, chce se spíše věnovat rozpoznání problémů a na jejich následné řešení. To znamená, že bude sledovat úniky dat a další problémy a bude se snažit zabránit jejich následnému zneužití. Pro uživatele to bude v případě problémů znamenat změnu hesla, firmy však budou v takovém případě muset pozastavit přístup ke všem účtům a službám, které se staly předmětem útoku.

V tomto odvětví však Symantec za svou konkurencí stále pokulhává, 40 % jeho zisku stále pochází z klasických antivirových programů.

Na mém počítači se antivirus za dobu jeho existence párkrát objevil. Občas jsem to zkrátka vnímala jako jediné řešení jakéhosi aktuálního problému (způsobeného čistě mou nepozorností), jenže vždy mi v důsledku více problémů způsobil, než jich opravil. A tak mi do počítače stejně nesmí, já si dávám pozor a mám po problémech. Ač to samozřejmě v žádném případě nemůže být řešením pro velké společnosti, zaměstnávající všechny druhy uživatelů...


Markéta Gajdošová

Markéta Gajdošová

Autorka se zajímá o teorii IT i všech příbuzných oborů. Zaměřuje se na nejnovější technologie a snaží se je také využívat.

 

Úvodní foto: © Gunnar Assmy - Fotolia.com


Komentáře