Názor: Ballmer odchází, kam nasměroval Windows?

Steve Ballmer po třinácti letech ve funkci generálního ředitele Microsoftu oznámil, že do roka odstoupí. Tato zpráva přišla krátce před vydáním Windows 8.1 pro výrobce a před určením data zveřejnění aktualizace ve Windows Store na 17. října.

Názor: Ballmer odchází, kam nasměroval Windows?


Windows 8.1 je tak jedním z posledních projektů dokončených pod vedením Ballmera, který v Microsoftu pracoval od jeho počátků v roce 1980 a podílel se na vytváření prvních verzí oblíbeného operačního systému. V posledních letech se však společnosti pod Ballmerovým vedením příliš nedařilo a přes všechny své snahy začala za svou konkurencí – především na trhu s mobilními technologiemi – silně zaostávat.

Operační systémy Windows 8 a Windows RT měly být způsobem, jak nalákat nové zákazníky na zajímavé tablety Surface, avšak nový operační systém se s očekávaným a vytouženým nadšením nesetkal. Aktualizace na Windows 8.1 tak vyjde již po roce a podle Ballmera by na ní mělo být vidět, že Microsoft naslouchal stížnostem i přáním uživatelů, a důkazem, že se chybami ve Windows 8 poučil.

Podle ukázkové verze (při jejíž instalaci je třeba dávat pozor, protože při oficiálním spuštění Windows 8.1 uživatelé s touto verzí přijdou o všechny aplikace) by aktualizace mohla být značným vylepšením nepříliš úspěšného operačního systému Windows 8, ale například uživateli tolik vytoužený návrat nabídky Start je spíše tak trochu nepovedeným vtipem. Tlačítko Start se totiž sice možná vrátí, už však nebude fungovat jako známá nabídka, bude sloužit pouze k rychlému přepínání mezi plochou a moderním dlaždicovým rozhraním.

Přesto se však zdá, že Microsoft doopravdy uživatelům alespoň částečně naslouchal a Windows 8.1 by Ballmerovu reputaci ke sklonku jeho kariéry v Microsoftu i po všech karambolech, kterými si společnost v poslední době prošla, vylepšit mohl. Aktualizace se zatím zdá být celkem vydařená.

Kromě řady vylepšení a nových funkcí, které Windows 8.1 přinese, by měla být podle Ballmera tato verze také začátkem nového cyklu aktualizací. Microsoft vždy vydával velké aktualizace operačního systému jednou za několik let, vzhledem k rychlosti vývoje v poslední době však Ballmer usoudil, že je potřeba vydávat aktualizace pravidelně a hlavně často.

Se zprávou o Ballmerově odstoupení, které původně plánoval až na rok 2017, vzrostla cena akcií Microsoftu o osm dolarů, ale je otázkou času, zda výběr nového generálního ředitele situaci naopak nezhorší.

Mezi diskutovanými jmény je například ředitel společnosti Nokia Stephen Elop, který byl od roku 2008 v Microsoftu zodpovědný za produkty z řady Microsoft Office a výkonným ředitelem Nokie se stal v roce 2010. Ze své funkce odstoupil 3. září, když Microsoft jeho společnost, se kterou blízce spolupracuje již několik let, konečně zakoupil.


Markéta Gajdošová

Markéta Gajdošová

Autorka se zajímá o teorii IT i všech příbuzných oborů. Zaměřuje se na nejnovější technologie a snaží se je také využívat.

Úvodní foto: © James Niccolai - IDG


Komentáře