Názor: Internet věcí, duchové a kyberzločin

Nejen chytré doplňky jsou žhavým tématem posledních měsíců, úspěšně jim konkurují chytré domácnosti a takzvaný internet věcí, který naše životy brzy ovládne a my už nebudeme muset myslet vůbec na nic.

Názor: Internet věcí, duchové a kyberzločin


Dochází vajíčka? Žádný problém, lednička je objedná. Pořád doma umírají kytky, protože je zapomínáme zalévat? To už také nebude problém, protože se nám díky chytrému květináči připomenou e-mailem. Internet věcí toho zkrátka spoustu usnadní a udělá radost mnohým: hospodyňkám, starým mládencům, kyberzločincům...

Podle společnosti Gartner bude do roku 2020 k internetu připojeno 26 miliard věcí (a tento počet nezahrnuje chytré telefony, tablety a počítače) – od ledniček, přes televize, květináče až k automobilům, a snad nikdo nepochybuje o tom, že nám tyto chytré věci podstatně zjednoduší naše každodenní fungování, ovšem kromě toho, že něco podobného bude přímo lahůdkou pro kyberzločince a jiné zákeřné existence všeho druhu, experti také varují před takzvanými duchy internetu, kteří budou zpomalovat naše připojení a navíc těm zákeřným existencím otevřou dveře do našich domovů.

Už dnes provoz různých „nemrtvých“ zařízení ovlivňuje rychlost internetu. Přibližně 20 – 40 % místa, které je v současnosti dostupné pro přenos dat, je využíváno zbytečnými, ale stále aktivními spojeními, a to i na dobře spravovaných sítích, říká Gunter Ollman. „Není to nikterak zákeřné, je to prostě jen plýtváním místem. A pokud k tomu přidáme všechny tyto nové technologie, tak jakékoliv špatné nastavení bude internetové připojení velmi zpomalovat.“

Tato nemrtvá zařízení by však mohla způsobit i větší problémy než jen o něco pomalejší internet. Útočníci by je totiž mohli přivést zpátky k životu a zneužít je pro svůj zisk či potěšení. To se týká hlavně takových věcí, které už nadále nejsou výrobcem podporované, protože většina z věcí připojených k internetu je ovládaných přes webové rozhraní. Takže pokud například výrobce přestane platit za doménu, může si ji jednoduše koupit kdejaký kyberzločinec a nad zapomenutými zařízeními převzít kontrolu a potenciálně tak způsobit nezanedbatelné škody.

„Co by mohl útočník provést, kdyby se mu podařilo upravit nebo nahradit software na takovém zařízení? Vlastně cokoliv od nevinných vtipů v podobě legračních fotografií na ledničce, k vydělávání na reklamách, jež vloží do vaší televize. Také může odposlouchávat vaši domácí síť nebo způsobit hmotné škody přetížením elektroniky nebo přepálením motoru. U automobilů, lékařských zařízení, v hromadné dopravě a dalších kritických systémů by poškození mohlo být mnohem vážnější,“ uvádí příklady možných škod Beau Woods, zakládající člen hnutí I Am The Cavalry, které se soustředí na ochranu veřejnosti před digitálními útoky.

Jediným řešením, které se nabízí, je pravidelná kontrola toho, zda jsou připojená a možná trochu zapomenutá zařízení stále podporována. Ale možná jde jen o trochu zbytečnou paniku. O tom, že se najdou takoví, kteří každou chybičku využijí ve svůj prospěch, už víme dávno. A kdybychom se kvůli tomu měli bránit pokroku, nemohli bychom používat ani oheň.


Markéta Gajdošová

Markéta Gajdošová

Autorka se zajímá o teorii IT i všech příbuzných oborů. Zaměřuje se na nejnovější technologie a snaží se je také využívat.

Úvodní foto: © REIMUSS - Fotolia.com


Komentáře