Názor: Máme právo na názor?

Máme v dnešní době nárok na vlastní názor? A co když se ten názor neslučuje s dnešní možná až trochu moc politicky korektní společností?

Názor: Máme právo na názor?


O tom by mohl své vyprávět bývalý generální ředitel společnosti Mozilla Brendan Eich, na něhož byl uspořádán virtuální lynč poté, co se zjistilo, že před šesti lety přispěl tisícem dolarů organizaci, která chce zrušit právo gayů vstoupit do stavu manželského.

Ve chvíli, kdy tento fakt vyšel najevo, příhodně pár dnů poté, co se konečně stal generálním ředitelem společnosti, kterou pomohl vytvořit a několik let s jejím vedením pomáhal, strhlo se na internetu peklo. Malá část diskutérů se Eicha zastávala a vytahovala (lehce pomýlené) argumenty o svobodě projevu a ta druhá část by ho nejraději viděla jako zkrachovance, který už si nikdy v žádné firmě neškrtne ani na pozici administrativního pracovníka.

Já se nacházím se svým názorem tak někde na pomezí, stejně jako u většiny podobných případů.

Bojkoty a davem vynucené rezignace nikam nevedou a názory jakkoliv vyhraněných lidí rozhodně nezmění a Eich má stejně jako všichni ostatní na svůj názor právo, nehledě na to, jak nesympatický ten názor může někomu být.

Myslím si, že i kdyby názor změnit chtěl, není to v jeho silách, a tím, že ho internetová veřejnost za názor tímto způsobem potrestala, se vlastně dostala na jeho úroveň a rozhodně není o nic lepší než on, ba možná naopak. Svou nenávistí totiž připravila člověka o jeho zaslouženou práci, jen kvůli svému nesouhlasu s jeho životním postojem. Stejně jako gay nemůže změnit svou orientaci, ani homofob nemůže změnit svůj hluboce zarytý názor ze dne na den, jen proto, že je právě nepopulární. Eich však na rozdíl od rozzuřeného davu přes své názory svým zaměstnancům výpovědi na základě jejich životních postojů a sexuální orientace nerozdával...

Přesto všechno však byla nakonec jeho rezignace nevyhnutelná a on tak ukázal, že mu na Mozille, u jejíhož vzniku stál od samotného začátku, záleží více, než na vyhřátém místečku.

V každém případě z této epizody plyne celkem jasné ponaučení. Pokud se jednoho dne chcete stát generálním ředitelem významné společnosti, politikem či jinou obecně známou osobností, dávejte si pozor na jazyk i skutky.


Markéta Gajdošová

Markéta Gajdošová

Autorka se zajímá o teorii IT i všech příbuzných oborů. Zaměřuje se na nejnovější technologie a snaží se je také využívat.

Úvodní foto: © Scott Griessel - Fotolia.com


Komentáře