Názor: Nebojme se kryptoměn

Naskočit do rozjetého vlaku kryptoměn je v současnosti vcelku náročné, a to především na výkon počítače. Jen málokterý nováček vytěží více, než kolik zaplatí za elektřinu na tuto těžbu spotřebovanou.

Názor: Nebojme se kryptoměn


Mnoha lidem, mě nevyjímaje, se už v dnešní době s bitcoiny ani jinými kryptoměnami začínat nechce. Přestože se o nich často mluví a rychle vcházejí do povědomí široké veřejnosti, příliš nových uživatelů, kterým by se s jejich „těžbou“ chtělo začínat od nuly, mezi námi není.

S nedostatkem nováčků se rozhodl jednat i samotný prezident Asociace Bitcoinu Bruce Fenton, který před časem nabídl bitcoiny v hodnotě jednoho dolaru všem novým uživatelům, kteří si v konkrétní den otevřeli novou peněženku, aby si vyzkoušeli, jak tato měna funguje. Jeho nápad nějaký čas poté zkopíroval i zakladatel Litecoinu Charle Lee.

Pro ty, kteří by do tohoto rozjetého vlaku přeci jen naskočit chtěli, ale nechce se jim začínat od nuly, se minulý týden otevřel v pražských Holešovicích automat od společnosti General Bytes, ve kterém je možné směnit klasickou měnu za tu virtuální, což se hodí především lidem, kteří často nakupují v zahraničí. Ale i v České republice je už několik desítek firem, které platby v bitcoinech přijímají. V tomto automatu však lze bitcoiny pouze kupovat, nikoliv vybírat, toho bychom se však i v Praze mohli časem dočkat.

Kdo však odmítal mít s virtuální měnou cokoliv společného, byl Apple, ještě donedávna odmítal do svého AppStore přijímat jakékoliv aplikace, které umožňují platbu virtuální měnou, a pokud se nějaká taková do AppStoru přeci jen dostala, Apple ji okamžitě odstranil s odůvodněním, že vývojářům neumožňuje prodávat aplikace porušující zákony. Nový AppStore má však nová pravidla, jež uvádějí, že „aplikace mohou obsahovat transakce povolenými virtuálními měnami za předpokladu, že tak učiní v souladu se všemi státními a federálními zákony pro území, na kterých jde aplikace spustit.“ Pravidla však už nespecifikují, které virtuální měny jsou povoleny.

Nákup bitcoinů je riskantní. Jejich hodnota stále kolísá a jejich budoucnost je nejistá. Přesto se zdá, že virtuální měny ze scény v dohledné době rozhodně nezmizí. Mně už se však začínat nechce, svou šanci jsem promarnila rovnou několikrát, a tak ještě chvíli zůstanu u měny tradiční.


Markéta Gajdošová

Markéta Gajdošová

Autorka se zajímá o teorii IT i všech příbuzných oborů. Zaměřuje se na nejnovější technologie a snaží se je také využívat.

Úvodní foto: © auryndrikson - Fotolia.com


Komentáře