Názor: Neexistující organizace hledá schopné udavače

Kontroverzní organizace, která se zabývá bojem se softwarovými piráty, přišla s novým plánem na jejich dopadení. Je jím staré dobré udavačství.

Názor: Neexistující organizace hledá schopné udavače


BSA (Business Software Alliance) je mezinárodní organizace bojující za práva výrobců softwaru, především Microsoftu.

V České republice tato organizace již šestnáct let v podstatě neexistuje. V roce 1997 totiž  vstoupila do likvidace po několika problematických případech a nepřímo i kvůli prohranému soudnímu sporu se společností Digysis, které měla vyplatit odškodné 300 000 korun.

Zjevná neexistence organizaci však nebrání v tom, aby na české podnikatele používala nátlakové a zastrašovací metody na úrovni e-mailů slibujících nezměrné bohatství i větší penisy každému, kdo na ně odpoví.

BSA se snaží působit dojmem spravedlivého strýčka, který těm, co se přiznají, pomůže jejich software zlegalizovat, a ty ostatní potrestá. O tom, že žádné právo trestat nemá, se však nikde nezmiňuje.

A už vůbec se nezmiňuje o možnosti nahrazení proprietárního softwaru tím open sourcovým, u kterého uživatelé nemusí riskovat třeba i neúmyslné porušení mnohdy nesmyslných licenčních podmínek.

Organizace má mnohaleté zkušenosti se zastrašováním i s planými výhrůžkami. Nyní však přistoupila k technice, která už se vyplatila tolika totalitním společnostem. Začala slibovat finanční odměnu těm, kteří používání nelegálního softwaru nahlásí.

Nespokojení zaměstnanci si tak mohou vyplněním dotazníku přijít na celkem slušnou částku (podle tiskového prohlášení BSA se odměny pohybují mezi 10 až 100 tisíci) a ještě si vybít zlost.

Jestli bude mít s touto technikou BSA větší úspěch než se zastrašujícími videi a dopisy, ukáže až čas, ale většina zaměstnanců si pravděpodobně spočítá, že jim deset tisíc za ztrátu zaměstnání a tím i pravidelného měsíčního příjmu nestojí.

Přestože u nás BSA nemá větší moc než Honza z Horní Dolní a její techniky by se rozhodně nedaly popsat jako morálně čisté, má pravdu v tom, že nelegální software do firem nepatří. Ale naštěstí pro malé a střední společnosti v dnešní době už není potřeba kupovat drahé a omezené licence.

Stačí se poohlédnout po alternativních programech nabízených jako open source a ukázat chamtivým společnostem dlouhý nos.


Markéta Gajdošová

Markéta Gajdošová

Autorka se zajímá o teorii IT i všech příbuzných oborů. Zaměřuje se na nejnovější technologie a snaží se je také využívat.

Úvodní foto: Faber Visum - Fotolia.com


Komentáře