Názor: Nové generické domény udělají z internetu bludiště

Internetová organizace pro přiřazování jmen a čísel (ICANN) přidá k současným jednadvaceti generickým doménám (.com, .org, .net,..) pár nových. A když píšu pár, myslím tím přibližně 1 400.

Názor: Nové generické domény udělají z internetu bludiště


Žádost o vlastní generickou doménu bylo možné podat od roku 2010 do května 2011. Stačilo k tomu „pouhých“ 185 000 dolarů (přibližně 4 miliony korun).

Nabídky využilo přibližně 2000 společností, ale zdaleka ne všechny žádosti budou schváleny. Například americká společnost Amazon svou stejnojmennou generickou doménu pravděpodobně nezíská, protože se státům kolem Amazonky (Amazon River) nelíbí, že by název „jejich“ řeky měla vlastnit jedna soukromá společnost, navíc severoamerická.

Organizace ICANN se sešla minulý týden v Jižní Africe a schválila první čtyři generické domény nejvyšší úrovně – ani jedna z nich není psaná latinkou. Jedná se o ruské generické domény .онлайн (online) a .сайт (webová stránka), arabskou شبكة (Web) a čínskou 游戏 (hra).

V současnosti existuje 26 generických domén a 250 národních. A alespoň já mám už dnes problém zapamatovat si, zda konkrétní web používá .com, .org nebo třeba .cz. Obvykle to chvíli zkouším metodou pokus-omyl a nakonec se stejně obrátím na Google.

Na první pohled se může zdát webová adresa společnosti mojeznačka.mojeznačka jako celkem dobrý nápad, který jméno vaší společnosti posílí a dodá značce na síle. Zákazníky však s vysokou pravděpodobností maximálně otráví – proč by měli chtít ztrácet svůj čas psaním deseti znaků místo dvou nebo tří?

Stovky, časem i tisíce, nových domén první úrovně ve všech jazykových sadách nemůžou přinést nic jiného než zmatek. ICANN se z internetu pravděpodobně pokouší udělat jedno velké bludiště, ve kterém už nikdy nikdo bez vyhledávače nic nenajde.

Ale proč by ne? Vždyť jen do současnosti na tomto rozšíření registrační organizace vydělala více než 350 milionů dolarů (7 miliard korun). A to ještě ani nezačala vybírat roční poplatky, které budou činit 25 000 dolarů (půl milionu korun). To by mohlo být jedním z důvodů, proč s tímto nápadem v první řadě vůbec přišla.


Markéta Gajdošová

Markéta Gajdošová

Autorka se zajímá o teorii IT i všech příbuzných oborů. Zaměřuje se na nejnovější technologie a snaží se je také využívat.

Úvodní foto: © Scanrail - Fotolia.com


Komentáře