Názor: Sociologové nás můžou zkoumat v menších sítích

Akademičtí výzkumníci získají přístup k datům velkých sociálních sítí včetně Imguru, Redditu a Twitche díky iniciativě The Digital Ecologies Reaserch Partnership (DERP).

Názor: Sociologové nás můžou zkoumat v menších sítích


Derp (a ano, tak se asociace skutečně jmenuje) nabídne data univerzitám – například Harvardově univerzitě, MIT nebo McGillově univerzitě, v rámci propagace „otevřené, veřejně přístupné k akademickým a etickým výzkumům živé sociální dynaniky webu.“

Derp vznikl jako výsledek diskuze Imguru a dalších podobných komunitních online platforem na téma, jak by mohly tyto platformy spolupracovat s akademiky, vysvětlil Tim Hwang, ředitel speciálních iniciativ v Imguru. „Většina dat, která budou přístupná přes Derp, už jsou nyní k sehnání přes veřejné API,“ dodal. „Věříme však, že jsou vždy nové možnosti, jak k výzkumu přistupovat lépe, a především takovým způsobem, který chrání soukromý uživatelů.“

Derp je aliancí platforem, které v tyto standardy pevně věří. Při spolupráci s akademiky budeme podporovat projekty, které splňují institucionální hodnocení ve svých domovských institucích a veškerý výzkum podporovaný Derpem bude veřejně dostupný.“

Hwang použil jako příklad výzkumů, které by Derp měl umožnit, subfórum Redditu s názvem Reddit’s Random Acts of Pizza, v již zveřejněném průzkumu Tim Althoff, Cristian Danescu-Niculescu-Mizil a Dan Jurafsky zjišťovali, jaká je na Redditu pravděpodobnost získání pizzy od tamější komunity zdarma a v potaz brali všemožné faktory včetně toho, jak byla žádost napsaná, kolik publikovaných příspěvků uživatel měl a kolik přátel měl online. Nakonec byli výzkumníci schopni s 67% přesností odhadnout, zda uživatel pizzu od komunity získá nebo ne.

Derp chce vyřešit dva hlavní problémy, kterým akademické výzkumy čelí. Současný přístup k datům z menších sociálních sítí není pro akademiky jednoduchý – velké sociální sítě jako Twitter nebo Facebook mají živou komunitu vývojářů a výzkumníků kteří na zpřístupnění podobných dat pracují, což se u menších projektů tolik neděje.

Menší je však relativní pojem, například takový Reddit se může zdát se svými 115 miliony uživateli vedle Facebooku nicotný, přesto se stále jedná o nezanedbatelnou komunitu.

Druhým velkým problémem, který chce Derp vyřešit, jsou problémy s analýzami mezi platformami. „Tím, že spojíme větší počet komunitních webů, zamezíme rozštěpení a i sítě spolu budou moci lépe spolupracovat, co se podpory akademiků týká.“

Derp je tak dobrou zprávou pro všechny, co rádi čtou články typu „američtí vědci zjistili,“ bude jich zase o něco více. A někteří by mohli snad podotknout, že samotný název iniciativy naznačuje, jaké kvality tyto výzkumy budou.


Markéta Gajdošová

Markéta Gajdošová

Autorka se zajímá o teorii IT i všech příbuzných oborů. Zaměřuje se na nejnovější technologie a snaží se je také využívat.

Úvodní foto: © artenot - Fotolia.com


Komentáře