Názor: Tablety nejsou pro osobní počítače konkurencí

Prodeje osobních počítačů padají tempem téměř závratným; prodeje tabletů oproti tomu vesele stoupají. Éra stolních počítačů je tak u konce a tablety jsou naší nevyhnutelnou budoucností. Nebo ne?

Názor: Tablety nejsou pro osobní počítače konkurencí


Podle agentury Gartner se ve druhém čtvrtletí roku 2013 prodalo 76 milionů počítačů, což je oproti minulému roku pokles o 10, 9 procent. A není to poprvé. Prodeje desktopů klesají již pět let po sobě a tak není divu, že mnozí předvídají jejich brzký konec.

Však už dnes řada lidí vyměnila osobní počítač za notebook a notebook za tablet, tak je přeci pouze otázkou času, kdy to uděláme všichni. Alespoň tak znějí odhady a předpoklady nejen analytiků. Já si však myslím, že tablety desktopům z dlouhodobého hlediska rozhodně nekonkurují.

Otázka toho, zda jsou desktopy minulostí, už je tu od chvíle, kdy se na trhu objevily první dostupnější notebooky. Za pět let se budeme možná ptát, zda budou tablety a desktopy nahrazeny chytrými brýlemi. Nepochybuji o tom, že tablety brzy osobní počítače v prodeji předběhnou, a to hned z několika důvodů.

Na rozdíl od desktopu je tablet spotřebním zbožím, které je potřeba celkem často vyměňovat. PC vydrží několik let a když se něco rozbije, je možné vyměnit pouze rozbitou součástku a není potřeba nakupovat celý nový počítač, což vysokým prodejním číslům příliš nepřeje.

Dalším faktorem ovlivňující pokles prodeje osobních počítačů jsou uživatelé a zaměstnanci, kteří jsou často na cestách a počítač používají hlavně k prohlížení obsahu nebo psaní e-mailů. Ti své notebooky či desktopy brzy vymění. Ovšem pokud by tito uživatelé měli v minulosti jinou možnost, nikdy by si osobní počítač nekoupili a sáhli by rovnou po tabletu.

A proto si myslím, že tablety počítačům nekonkurují. Pouze pozmění trh, na kterém však stále budou mít místo jak desktopy tak tablety. Pro ty, kteří potřebují sedět u počítače 12 hodin denně, pracují na něm a hrají hry, zůstane tablet pouze užitečným doplňkem na cesty. Tablety si najdou svou cílovou skupinu, pro kterou se stanou primárním počítačem, ale těch, kteří potřebují „opravdový” počítač, bude stále dostatek.

Prodeje osobních počítačů tak už pravděpodobně nahoru nepůjdou, ale pokles se brzy zastaví. Trh se změní, ale počítače tu s námi ještě pár let určitě pobudou. Alespoň v případě, že se budoucnost mobilních zařízení nebude ubírat směrem, který naznačuje Canonical se svým smartphonem Ubuntu Edge. Pokud by se myšlenka mobilního zařízení, které lze připojit k monitoru a používat s klasickým OS uchytila, mohlo by to změnit vše.


Markéta Gajdošová

Markéta Gajdošová

Autorka se zajímá o teorii IT i všech příbuzných oborů. Zaměřuje se na nejnovější technologie a snaží se je také využívat.

Úvodní foto: © Ch_Alexandr - Fotolia.com


Komentáře