Názor: Turingův test pokořen! Vážně?

První chatovací bot nám pokořil Turingův test. Což by v podstatě mohlo znamenat počátek nového věku. Věku, ve kterém se prohodí role a místo toho, aby nám roboti říkali pane, bude to přesně naopak. Všechny katastrofické scénáře sci-fi autorů píšících o zlých robotech a počítačích se stanou realitou.

Názor: Turingův test pokořen! Vážně?


Až na to, že toto vítězství počítače nad člověkem bylo, dalo by se říct, lehce zmanipulované. Ale vezmeme to od začátku. Turingův test byl navržen v roce 1950 Alanem Turingem a má za úkol určit, zda se dají počítače nazvat inteligentními. A poznat by se to mělo tak, že chatovací bot zmate svého lidského protivníka a přiměje ho během pětiminutového rozhovoru uvěřit, že je i on člověkem. A to se povedlo ukrajinsko-ruskému programu s názvem Jevgenij Gusman (Eugene Goosman), 33 % z porotců tohoto testu uvěřilo tomu, že je třináctiletým chlapcem z Ukrajiny. Málem se mu to podařilo už v roce 2012, když se vydával za fanouška Eminema. Tenkrát však obelstil pouze 29 % porotců, takže mu do úspěchu jedno procento chybělo.

Ač se tak podle některých titulků na internetu možná nezdá, tento milník vlastně příliš velkým milníkem není a Jevgeniovi tvůrci mu k vítězství značně dopomohli. Na druhou stranu to je přeci jen znamením, že se technologie chatovacích botů posouvají vpřed a opravdový úspěch v tomto testu na sebe nedá příliš dlouho čekat. Turing svého času odhadoval, že program v testu svého soudce porazí kolem roku 2000, takže vlastně tak daleko od pravdy rozhodně nebyl.

Do pokoření zmodernizované verze Turingova testu má však i Jevgenij daleko. V roce 1990 pravidla totiž aktualizoval Hugh Loebner a chatovací bot musí přesvědčit 50 % z porotců, kteří mají na posouzení 25 minut, pokoření tohoto testu by už bylo opravdu zajímavé, to se však pravděpodobně v nadcházejících pár letech nestane. Ale i nedělní Jevgenijův úspěch je důvod k oslavě, alespoň pro jeho tvůrce. A novinářům nevyčítejme, že se radují a dělají z komára velblouda, není přeci nad to, umět se radovat z maličkostí.


Markéta Gajdošová

Markéta Gajdošová

Autorka se zajímá o teorii IT i všech příbuzných oborů. Zaměřuje se na nejnovější technologie a snaží se je také využívat.

Úvodní foto: © AlienCat - Fotolia.com


Komentáře