Názor: Ve vesmíru je nejoblíbenějším systémem Linux

Jednoho dne bude možná dvacáté první století známé jako století vesmíru a vesmírných cest. Nebo Linuxu. Roskosmos a NASA už nejsou ani zdaleka jediné vesmírné agentury, na paty jim šlape celá řada soukromých společnosti. Které využívají i jiné IT.

Názor: Ve vesmíru je nejoblíbenějším systémem Linux


Společnost Deep Space Industry specializovaná na těžení asteroidů vyvinula první kosmické lodě určené k vyhledávání asteroidů s názvem FireFly a Elon Musk, zakladatel společnosti SpaceX, plánuje do roku 2023 vybudovat kolonii na Marsu.

Kolik to ale všechno stojí? A jaký software společnosti, které posílají lidi a zásoby do vesmíru používají? To si ukážeme na příkladu již zmíněné agentury SpaceX.

Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX) byla založena v roce 2002 miliardářem a spoluzakladatelem společnosti PayPal Elonem Muskem, kterému díky jeho vizím někteří přezdívají Iron Man.

Do historie vešla hned několikrát: v roce 2010 jako první soukromá společnost, která poslala loď na orbitu Země a v roce 2012 se stala první soukromou společností, která doručila zásoby Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) na vesmírné lodi Dragon.

Dragon, stejně jako ostatní lodě SpaceX používá operační systém Linux. Základní systémy Dragonu používají uživatelskou distribucí Linuxu s aplikacemi vytvořenými v jazyce C++. Linux se stará o třikrát redundantní letové systémy i řízení trysek a dokonce i při dokování k ISS používal Dragon právě Linux.

SpaceX využívá Linux na vše. „Linux, Linux, Linux,“ poznamenal Robert Rose, ředitel softwarového inženýrství ve SpaceX, když na Linuxové konferenci mluvil o vývoji softwaru pro vesmírné lodě.

Rose také prozradil, že vývojářské nástroje, které SpaceX používá, jsou „trapně nesofistikované.“ Vývojáři SpaceX používají GCC a GDB i grafické vývojové prostředí LabVIEW od společnosti National Instruments, které slouží nejen ke kontrole Falconu 1, Falconu 9 a vesmírné lodi Dragon, ale také jako učební pomůcka pro děti.

Linux používá i většina ostatních soukromých společností, ale například vozítko Curiosity i všechny ostatní vesmírné lodě a sondy vyrobené kalifornskou společností JPL (Jet Propuslion Laboratory), používají vxWorks – proprietární operační systém fungující v reálném čase od společnosti Wind River Systems.

SpaceX

Řídící středisko SpaceX

NASA používá hned několik operačních systémů a jako jedna z mála stále využívá i staré dobré (a hlavně spolehlivé) papíry.

NASA

Řídící středisko NASA

Plánovaný rozpočet NASA pro rok 2014 je 16,6 miliard dolarů, to je o více než miliardu méně než před dvěma lety. Od roku 2011 NASA platí za cestu jednoho kosmonauta k ISS 60 milionů dolarů, kvůli vyřazení vlastních kosmických lodí musí používat k přepravě ruský Sojuz. V roce 2017 by však měl být k dopravě pasažérů připraven i Dragon, a to za cenu 20 milionů dolarů.

SpaceX se snaží o maximální úspornost a celkem se jí to daří. Například výroba Falconu Heavy, který unese dvakrát více než než Delta IV Heavy, stála o třetinu méně.

Soukromé vesmírné společnosti jako SpaceX či Deep Space Industry nás každým dnem krok po kroku přibližují k takové budoucnosti, jakou si ji vysnili autoři science-fiction. A i když o tom pochybuji, opravdu doufám, že plány Elona Muska vyjdou a kolonie na Marsu se dočkám ještě za svého života.


Markéta Gajdošová

Markéta Gajdošová

Autorka se zajímá o teorii IT i všech příbuzných oborů. Zaměřuje se na nejnovější technologie a snaží se je také využívat.

Úvodní foto: © SpaceX


Komentáře