Netbooky v roce 2009 dosáhnou rekordních prodejů

Společnost ABI Research předpovídá, že za letošní rok bude prodáno celkově 35 milionů netbooků, v roce 2011 by to pak mělo být již 124 milionů.


Podle Jeffa Orra, analytika ABI Research, v roce 2007 dominoval trhu s netbooky Asus, který uvedl svůj první model Eee PC, které nemělo v této kategorii prakticky konkurenci. V následujícím roce se ovšem na první místo v tomto segmentu dostal Acer, který zaznamenal úspěch hlavně ve čtvrtém čtvrtletí roku 2008. Konkrétně za loňský rok bylo 74 % všech prodaných netbooků od výrobců jako je Acer, Asus a Samsung.

Nicméně podle všeho bude zájem o netbooky dále intenzivně narůstat, neboť uživatelé z vyspělých zemích je používají jako druhé domácí počítače pro přístup k internetu a na tento segment se výrobci budou dále také zaměřovat.

Trh s netbooky a s jejich zatím méně úspěšnými „sourozenci“ MIDy (Mobile Internet Devices) však není uzamčený pro další hráče, i když jej ovládá několik velkých značek. Například ambice Nokie jsou v této oblasti poměrně velké a nově uvedené modely se budou podílet na dalším nárůstu prodejů.

Co se týká dalších typů mobilních elektronických zařízení („netelefonů“), jako jsou navigace a elektronické čtečky, těch budou podle ABI prodány dohromady dva miliony, ale v roce 2014 by to již mělo být 50 milionů.Výrobci se v této oblasti snaží přicházet s nejrůznějšími inovacemi jak z hlediska designu a technologií, tak i co se týká funkční stránky a konkurence v této oblasti značně přituhuje.

Podle Orra brzy také výrobci klasických notebooků začnou nabízet tenké ULV notebooky za cenu pod 500 dolarů. Tyto přístroje se dříve vyznačovaly velmi vysokými cenami, ale nyní se stanou dostupnější a zvlášť v oblasti byznysu budou preferovanější, než netbooky, takže mohou ovlivnit jejich prodeje.Komentáře