Notebooky: Odklopný design versus dotyková revoluce

Notebooky v podobě, jak ji známe, jsou právě uprostřed své krize identity. Po letech solidního růstu bez jakýchkoliv zásadních změn -- kromě rychlého a nešťastného flirtování s netbooky – je význam počítačů s odklopným displejem ohrožen smartphony a tablety.

Notebooky: Odklopný design versus dotyková revoluce


Mobilní zařízení s dotykovou obrazovkou sice neeliminovaly počítače s touchpady a klávesnicemi, ale způsobily, že lidé významně přehodnocují potřebu mít doma další notebook. V reakci na to výrobci počítačů uvádějí přenosná PC do éry doteků s pomocí operačního systému Windows 8, u něhož se výrazně přepracovalo uživatelské rozhraní.

V příštích několika letech lze ale očekávat různé problémy. Výrobci počítačů se sice v současnosti snaží udržet nadšení pro notebooky představením nových hybridních konstrukcí, jako jsou otočné dotykové obrazovky a odnímatelné displeje, ale co se stane potom? Za pět let, až odezní toto přechodné období, jak bude vypadat původní odklopná konstrukce?

Novináři z IDG hovořili s výrobci čipů, počítačů a s analytiky, aby se dozvěděli více o tom, co nabídnou notebooky v horizontu příštích zhruba pěti let.

Vylepšení hybridní konstrukce
Výrobci počítačů připravují první varianty hybridů notebook/tablet s operačním systémem Windows 8 a ochotně připouštějí, že se jejich koncepce teprve vyvíjí.

V dalším průběhu budou muset odstranit hardwarové kompromisy poněkud nemotorné konverze z otevíracího provedení na tablet (a zpět), jako jsou ne úplně praktické krouticí pohyby či nutnost použít obě ruce při odpojování displeje od klávesnice.

„Ekosystém notebooků zatím vhodná hybridní řešení nezahrnuje,“ říká Kevin Lensing, manažer notebookové divize v AMD. „Jsou sice zajímavá, ale postrádají eleganci.“ Lensing doplňuje, že u výrobců počítačů už viděl některé z příští generace hybridů notebook/tablet a jejich konverzní mechanismy prý již vypadají lépe, než tomu bylo u první vlny produktů tohoto typu. Některé dokonce po zadokování tabletu do klávesnice s touchpadem zvýší svůj výpočetní výkon. Lensing očekává, že dokování bude časem snadnější a bude zvyšovat výkon, rozšiřovat úložiště a prodlužovat výdrž na baterie. „Jsme na začátku éry nové mechanické konstrukce přenosných PC a myslím, že nastane několik iterací, než získáme robustnost odpovídající současným notebookům,“ dodává Lensing.

Mark VandenBrink, hlavní technologický ředitel divize PC ve společnosti HP, souhlasí, že se v příštích pěti letech vývoj hardwaru zaměří na zvýšení praktičnosti provedení hybridních konstrukcí notebook/tablet. Pro HP je tato kategorie produktů už relativně známým územím – své přístroje TouchSmart vyráběla už před příchodem systému Windows 8. „Je to snadné udělat, ale udělat to dobře je opravdu velmi těžké,“ připomíná VandenBrink.

Přestože konvertibilní konstrukce je na začátku svého dlouhého procesu vývoje, je zde stále prostor pro významnou změnu. Pat Moorhead, analytik a konzultant specializující se na budoucí scénáře IT, je přesvědčen, že koncept modulárních počítačů se případně může vydat „bezdrátovým“ směrem.

Chytré telefony by jednoho dne mohly poskytovat veškeré potřebné úložné místo i výpočetní výkon a notebooky by se mohly stát jen hloupým rozhraním – takovou skořápkou.Úvodní foto: © Pavel Losevsky - Fotolia.comVyšlo v Computerworldu 1/2013
Celý článek i toto vydání si můžete koupit elektronicky
Komentáře