NSA vytváří vlastní počítačové červy a využívá botnety

NSA monitoruje tzv. botnety složené z tisíců či milionů infikovaných počítačů po celém světě a v případě potřeby může tato americká vládní agentura botnety s využitím technologie pojmenované jako Quantumbot infikovat pomocí svých vlastních červů. S informací přišel deník Der Spiegel.

NSA vytváří vlastní počítačové červy a využívá botnety


Jeden z tajných dokumentů zveřejněných Edwardem Snowdenem a publikovaný deníkem Der Spiegel obsahuje podrobné informace o programu zvaném DEFIANTWARRIOR, v rámci kterého se odborníci NSA nabourávali do botnetů a používali je k cíleným útokům.

Jinými slovy, pokud byl (či stále je) počítač uživatele infikován nebezpečným červem hackery, vedle něj v určitých případech může svého červa umístit do systému také NSA a následně tento počítač využívat pro své vlastní útoky. Ty pak není možné vypátrat zpět k NSA.

Podle zveřejněných dokumentů je zmíněná operace prováděna pouze na neamerických počítačích. Boty, které jsou v USA, jsou nahlášeny FBI.

NSA také odposlouchává a sbírá data ukradená různými červy třetích stran, obzvláště těch, které do světa vypustily cizí špionážní agentury. Tuto praktiku NSA nazývá jako „sběr dat čtvrtou stranou“.

Jak uvedl Der Spiegel, například v roce 2009 NSA zachytila kybernetický útok Číňanů proti americkému ministerstvu obrany a její odborníci „byli schopni operaci infiltrovat“. NSA následně zjistila, že Číňané kradou data také z OSN, tudíž pokračovala v monitorování těchto útočníků a tedy i sběru dat z OSN.

V dalším případě, který tajný dokument popisuje jako „sběr dat pátou stranou“ pak zaměstnanec NSA inflitroval špionážní program Jižné Koreje zaměřený na Severní Koreu. Jinými slovy, NSA odposlouchávala zahraniční špionážní službu, která špehovala jinou zahraniční špionážní agenturu.

Dokumenty zveřejněné německým deníkem také přibližují možnosti NSA a špionážních agentur Velké Británie, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu (označované jako Five Eyes Partners) při tvorbě a distribuci počítačových červů.

Jeden z dokumentů z Communications Security Establishment Canada (CSEC) popisuje unifikovanou platformu s označením WARRIORPRIDE, kterou používají členové Five Eyes Partners a lze ji rozšířit pomocí přídavků. Der Spiegel popsal například keylogger označovaný jako QWERTY, který se choval jako přídavek pro WARRIORPRIDE.

Podobných programů je v NSA řada. Například v rámci jiného programu s názvem PITIEDFOOL jeden z členů Five Eye Partners vyvinul červa, který umí nadálku v přednastavený čas tajně z pevného disku počítače ukrást data, smazat jej a přitom vypnout funkci Volume Shadow Copy (VSS), která je ve Windows využívána k obnově dat.

Úvodní foto: Fotolia © Rafal Olechowski


Komentáře