Paměti DDR3 letos ovládnou trh, ale také podraží

Dodávky pamětí DDR3 akcelerují spolu s tím, jak opadá zájem o jejich předchůdce, paměti DDR2. Ceny pak nadále porostou. Vyplývá to z reportu společnosti iSuppli.


Ceny obou typů pamětí se již výrazně přiblížily, což napomáhá prodejům dříve výrazně dražších DDR3. Výrobci mikroprocesorů již nabízejí dostatečný výběr čipů s podporou novějších pamětí, zatímco starší DDR2 již pomalu opouštějí.

Během čtvrtého kvartálu 2009 činil podle údajů iSuppli podíl pamětí typu DDR2 ze všech prodaných stále ještě 48 %, ale toto číslo má tendenci k rychlému poklesu. Naopak DDR3 si získaly podíl 35 % a během letošního toku dle analytiků iSuppli překonají v počtu dodaných kusů paměti DDR2.

Také výrobci pamětí se budou snažit přejít na produkci DDR3, aby zvýšili svůj obrat, nicméně rostoucí poptávka posune ceny těchto čipů pravděpodobně výše. Průměrná cena pamětí ve čtvrtém čtvrtletí 2009 byla 2,66 dolarů za 1 GB, zatímco před rokem šlo o 1,71 dolaru. Podle aktuálních údajů DRAMexchange se cena 1 GB paměti DDR3 na začátku května pohybovala na 2,90 dolarech, zatímco u DDR2 šlo o 2,60 dolaru.

Intel provedl přechod k DDR3 již v roce 2008 uvedením svojí mikroarchitektury Nehalem, přičemž rychlejší paměti umožňují dosažení vyšších rychlostí výměny dat a mají tak pozitivní vliv na celkový výkon systému. Také AMD uvedlo desktopové procesory s podporou DDR3 na začátku minulého roku a je nyní v procesu podpory těchto pamětí svými mobilními čipy. Paměti DDR3 také začínají pronikat i do netbooků, neboť společnost HP již oznámila uvedení modelu Mini 210 s procesorem Atom N455, který má podporovat právě paměti typu DDR3.Komentáře