Paměti DRAM čeká letos další zdražování

Obrat z prodejů pamětí DRAM se podle průzkumu společnosti iSuppli za poslední čtvrtletí 2009 meziročně zdvojnásobil. Tento jev byl ovšem doprovázen i nepříliš populárním růstem cen a obdobně tomu bude nejspíš i letos.


Informace o vývoji na trhu s DRAM zveřejnila společnosti iSuppli ke konci uplynulého týdne s tím, že nárůst obratu byl dán jak zvýšenými prodeji nových počítačů, tak i vyššími prodejními cenami. Konkrétně obrat v tomto segmentu povyskočil za čtvrtý kvartál 2009 na 8,5 miliardy dolarů oproti 4,13 miliardám před rokem, informoval Mike Howard, analytik iSuppli. Oproti předchozími čtvrtletí jde o nárůst o 40 %.

Howard poslední čtvrtletí loňského roku zhodnotil jako nejlepší pro výrobce pamětí DRAM za poslední dobu a očekává, že tento trend bude pokračovat i v roce 2010. Letos by celkový obrat z prodeje pamětí DRAM měl dosáhnout 31,9 miliardy dolarů, přičemž v roce 2009 to bylo 22,7 miliardy. Rostoucí poptávka by navíc měla i dále tlačit ceny směrem vzhůru. Mike Howard říká, že tento segment trhu se dostal po nejhlubším propadu od roku 2001 (kdy praskla .com bublina) opět do růstového režimu a ceny prodávaných paměťových čipů se oproti třetímu čtvrtletí zvýšily v průměru o 16 %.

Howard dále říká, že celkovou poptávku po nových počítačích nastartovalo uvedení operačního systému Windows 7, i když uvedení Visty před třemi roky podle něj mělo na trh s DRAM výrazně větší dopad, neboť tento OS vyžadoval pro svůj rychlý běh více paměti (alespoň 2 GB), než bylo do té doby běžným standardem. Potenciál pro zvyšování obratu s DRAM mají 64bitové verze Windows 7, které se prodávají údajně více než 32bitové verze, neboť nejsou omezeny jen na 4 GB RAM, jak tomu bylo u dříve dominujících 32bitových systémů.

Další změnou v tomto roce bude velmi výrazný příklon k pamětem typu DDR3, říká Howard, neboť ty již využívají jak systémy AMD, tak Intelu, i když díky nižší ceně bude stále zájem i o pomalejší paměti typu DDR2.Komentáře