Paměti DRAM opět zdražují, prodeje trhají rekordy

Společnost iSuppli informovala, že nárůst prodeje pamětí DRAM mezi druhým a třetím čtvrtletím letošního roku byl nejvyšší za posledních pět let a rekordní prodeje poukazují na rychlé zotavování trhu.


Příznivé je, že analytici iSuppli předpovídají pokračování růstu i v příštím roce, nicméně doby nízkých cen pamětí jsou tím pádem již v nenávratnu.

Konkrétně mezi druhým a třetím kvartálem 2009 vzrostl prodej DRAM o 35 % a obrat pak povyskočil i 34 %. Mike Howard, analytik iSuppli tvrdí, že čísla za třetí kvartál ukazují, že zotavení v polovodičovém průmyslu je reálnou skutečností a scénář bolestivého a pomalého oživování se stává stále méně pravděpodobný. Pro výrobce paměťových čipů se tak jedná o příznivou zprávu, neboť řada z nich byla ve ztrátách a nyní mají šanci dostat se brzy do zisků. Samsung, jako největší výrobce pamětí DRAM se dostal do zisku v tomto segmentu již ve třetím čtvrtletí a nyní by měly podobným směrem vykročit i velcí tchajwanští výrobci jako Inotera, Nanya, Powerchip, ProMOS a Winbond.

Pro srovnání ve druhém a třetím čtvrtletí loňského roku klesal obrat v DRAM segmentu o 1 %, ve čtvrtém kvartálu pak propadl o celých 38 % a v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o 19 %. Také v prvním čtvrtletí letošního roku klesla cena pamětí DRAM na historická minima, nicméně od druhého kvartálu ceny opět rostou. I přes současný optimismus však výsledky za letošní rok skončí poklesem a analytici iSuppli očekávají, že kvůli slabému prvnímu čtvrtletí bude v roce 2009 zaznamenán meziroční pokles o 12,9 %.

Analytici iSuppli již na trhu s DRAM čipy nečekají žádné nemilé překvapení, dodávky během čtvrtého kvartálu by měly být stabilní a v příštím roce se poptávka po tomto typu pamětí ještě zvýší díky dalšímu zlepšování globální ekonomické situace.Komentáře