Před 55 lety byl představen předchůdce internetu – intergalaktická síť

Je tomu 55 let od doby, kdy Joseph Carl Robnett Licklider představil svým kolegům memorandum o intergalaktické počítačové síti. Šlo o myšlenku, kterou dnes zosobňuje internet.

Před 55 lety byl představen předchůdce internetu – intergalaktická síť


Tehdy hacker zneužil nástroj Trinoo a odpojil počítačovou síť univerzity v Minnesotě na více než dva dny. I díky postupnému rozvoji těchto technologií se exponenciálně zvyšoval objem internetového datového provozu a v roce 2004 měsíční objem poprvé přesáhl 1 exabyte, konkrétně 1,27 EB, což je bezmála 270 milionů DVD.

Internet věcí, jak ho známe dnes, se však skutečně narodil až mezi lety 2008 až 2009, tedy ve chvíli, kdy se do internetu připojilo více strojů, než uživatelů. Zásadně ovlivnil nárůst dalšího datového provozu a v roce 2014 tvořil měsíční objem přenesených dat v internetu 42,4 exabytů, tedy více než 9 miliard DVD.

„Do roku 2021 budou IoT "věci" tvořit více než 50 % připojení do internetu – předčí tedy všechny počítače, tablety a smartphony. Nicméně přesto více než 95 % dat vygenerují uživatelé. Je to logické, protože například prohlížení videa ve vysoké kvalitě spotřebuje nepoměrně více dat než odesílání údajů ze senzoru,“ vysvětluje Pavel Křižanovský.

 

Budoucnost patří intuitivním sítím, umělé inteligenci a 5G

V roce 2017 byly představeny sítě nové generace. S postupující digitalizací se totiž musel tradiční přístup změnit. Tyto sítě se automaticky přizpůsobují svému účelu podle toho, v jakém kontextu fungují. K tomu využívají umělou inteligenci a dokážou upozorňovat na případnou poruchu dříve, než nastane a automaticky zapojují a nastavují nová zařízení.

Již v roce 2020 se totiž každou hodinu připojí do internetové sítě milion nových zařízení. Sítě s umělou inteligencí, takzvané intuitivní sítě, testuje například agentura NASA, která se připravuje na přistání na Marsu.

„Cílem Arpanet bylo vytvořit takovou síť, která by fungovala i v případě, že je některá její část zničena. Jinými slovy, kdyby přišla o některý z uzlů, přes který data protékají. I současný internet je na tomto základním principu postaven. Nicméně dnes se díky umělé inteligenci posunuje evoluce ještě dál. Nejenže počítačová síť funguje i přes výpadky jedné části, ale dnes už sama upozorňuje, že se něco může pokazit a případně se sama opravuje,“ objasňuje Pavel Křižanovský.

Mobilní fajnšmekři jsou jistě nedočkaví na spuštění 5G sítí. Nicméně jejich rozvoj není poháněn vyšší rychlostí připojení. Hlavním rozdílem u 5G sítí je mnohem nižší odezva. To využijí například automobilky pro rozvoj technologie autonomních vozidel či logistické firmy využívající k doručování drony, protože tyto technologie musí za každých okolností okamžitě reagovat na měnící se podněty.

Kromě toho umožní také další pokroky v oblasti virtuální a rozšířené reality. Technologie budou nadále měnit naše životy, a i když si to mnozí neuvědomují, za každými připojenými hodinkami, smartphonem, ale i senzorem hlídajícím teplotu v místnosti stojí síť – ať už kabelová či bezdrátová. A právě na ní bude spočívat tíha budoucího vývoje.

Jak šel čas s internetovou sítí

 

Rok

Událost

1963

Carl Robnett Licklider v oficiálním dokumentu představil svým kolegům memorandum o intergalaktické počítačové síti.

1969

Spuštěna první počítačová síť Arpanet.

1971

Odeslán první email Raymond Tomlinsonem

1974

Vint Cerf a Bob Kahn navrhli komunikační protokoly TCP/IP, které umožňují přenos dat na internetu. Dodnes je na nich internetová síť postavena. Jsou tak považováni za „otce internetu“.

Vůbec poprvé se také objevil název internet.

1978

Odeslán první známý spam, celkem ho dostalo 393 zařízení.

1984

Založena společnost Cisco, jejíž produkty stojí za vytvářením internetové sítě.

Měsíční objem internetu se rovná kapacitě 3 DVD.

1985

Zaregistrována první doména – symbolics.com.Úvodní foto: © memo - Fotolia.com


Komentáře