Přejte si něco, padá Apple. Zase

Americký gigant na poli mobilních zařízení oznámil pokračující propady v prodejích iPhonů, už druhý kvartál po sobě. Poklesy zapříčinila především tvrdá konkurence v Číně a celosvětové zpomalení prodejů chytrých telefonů.

Přejte si něco, padá Apple. ZaseOd dubna do června Apple prodal 40,4 miliony iPhonů, což je ze 47,5 milionů za stejný kvartál minulého roku výrazný propad.

Příjmy za čtvrtletí, ve fiskálním roce třetí, byly 42,4 miliardy amerických dolarů, pokles o 17 % z 49,6 miliard v předchozím roce. Celkové zisky klesly o 27 % na 7,8 miliard.

Zatímco pokles v prodejnosti iPhonů se dal očekávat, Apple neztrácí jen v této oblasti, ale prakticky ve všech hlavních sférách svého podnikání. Firma toto čtvrtletí prodala 10 milionů iPadů a 4,2 miliony Maců oproti 11 milionům iPadů a 4,8 milionům Maců za minulý rok. I položka „jiný obrat“, ve kterém se nachází iPody, sluchátka Beats nebo Apple Watch, zaznamenaly snížení obratu.

Zdá se však, že se Applu vyplatilo vsadit na prodej high-endových profesionálních tabletů. Ačkoli prodeje iPadů poklesly, obrat z nich se stabilně zvyšuje. Apple z nich ve třetím kvartálu získal příjmy téměř 4,9 miliard dolarů, oproti 4,5 miliardám během stejného období minulého roku.

Další nadějné světélko se nachází v obratu za služby, včetně prodejů z obchodů iOS App Store, Apple Music a iTunes Store. Obrat tohoto sektoru je na 5,98 miliardách, oproti 5,03 miliardám ze stejného čtvrtletí minulého roku. Přesto však lze i zde najít negativa: Minulé čtvrtletí byl obrat o něco málo vyšší, 5,99 miliard.

Přes zpomalující se prodeje Apple překonal očekávání analytiků s výnosem za akcii na 1,42 dolarech. Ceny akcií tak úměrně vzrostly – NASDAQ hlasí nárůst o 7 %, na 103,15 dolarech.

Nový iPhone se očekává v prosinci, zprávy o jeho jménu a změnách oproti předchozím verzím se však prozatím liší. V minulosti nová vydání vždy oživila prodeje iPhonů, obzvláště když uživatelé překonají dvouletou laťku po koupení předchozího modelu smartphonu.

Prodeje Applu zažily výrazný skok nahoru po vydání iPhonu 6. Možná, že se situace letos bude opakovat.

Úvodní foto: Fotolia © Angus

Galerie

Komentáře