Komentář: Proč jsou Windows v podnicích oblíbenější než Linux?

Mac i Linux sice stále "tlačí na pilu", faktem však zůstává, že operační systémy Windows nemají ve firemní sféře konkurenci.


Ačkoliv tu oba výše zmíněné systémy nejsou o nic kratší dobu než Windows, do podílového rozdělení trhu se jim nikdy nepodařilo výrazněji promluvit. I Steve Ballmer z Microsoftu nedávno zdůraznil, že „devadesát pět procent všech počítačů používá Windows. Neběží na Macu a neběží ani na Linuxu.“ Samotný podíl samozřejmě ještě nemusí nic znamenat, mnoho úspěšných technologií již upadlo v zapomnění, nezdá se však, že by něco podobného hrozilo i Windows. Proč se u firemních zákazníků těší stále takové popularitě? Zde je několik důvodů.

Náklady
Jistě, Linux je open source a je k dispozici zdarma. Jeho stáhnutí vás nestojí ani desetník. Nicméně u Linuxu, zejména pak u Linuxu ve firemním prostředí, více než jinde platí, že dostanete to, za co si zaplatíte. Nákladům se podnik totiž nevyhne ani při použití linuxových distribucí. Operační systém a jeho software totiž musí být průběžně monitorován, udržován, podporován, aktualizován a chráněn. Windows jsou schopná pokrýt všechny tyto oblasti, nezávisle na velikosti počítačové sítě.

Produktivita
Windows, především Windows 7 a Server 2008, disponují nástroji typu DirectAcess nebo BranchCache, které výrazně zvyšují konektivitu a produktivitu vzdálených systémů. Uživatel se nemusí starat o další věci spojené se vzdálených přístupem, má více času na svou práci, z čehož ve finále nejvíce profituje právě samotný podnik.

Řízení
Zde je situace podobná jako v případě nákladů. Ze srovnání jednotlivých systémů sice může Linux vyjít jako vítěz, jak by si však počínal při nasazení do stovek či tisíců počítačů? IT správci potřebují systém, který půjde snadno ovládat a udržovat i v takto velkém měřítku.

Software
Kolik softwarových aplikací, na které podniky spoléhají, běží na Linuxu nebo Macu? I když se firmě podaří najít odpovídající linuxovou alternativu, nemá zaručeno, že bude plně kompatibilní s dalšími důležitými programy. Celý obchodní model se pak může sesypat jako domeček z karet.Komentáře