Prodej netbooků čeká neuvěřitelný boom

Podle studie společnosti ABI Research se v roce 2009 prodá po celém světě i přes ekonomickou krizi (nebo možná právě díky ní) zhruba 35 milionů kusů. V roce 2013 by to ale mělo být již neuvěřitelných 139 milionů kusů.


Společnost IDC pak předpokládá, že se letos prodá netbooků "jen" 20,6 milionů. Navíc o tyto modely bude růst zájem na úkor dražších ultrapřenosných notebooků (které bývají vybaveny typicky procesory Core 2 Duo ULV), jejichž prodej má klesat a v tomto roce by se měl snížit o 5,7 %, zatímco netbooky si polepší podle IDC o 12,3 %. Podle Boba O'Donnella, analytika IDC, tak budou uživatelé preferovat levnější řešení, která při podobné váze a velikosti sice nabídnou menší výkon, jenž je nicméně pro běžnou práci většinou dostačující.

ABI Research pak předpokládá, že prodej počítačů v kategorii UMPC letos skončí bilanci téměř jednoho milionu prodaných kusů, což bude trojnásobek oproti roku 2008 a v roce 2010 by mělo dojít k dalšímu růstu na 2,2 milionů prodaných UMPC.

Nová kategorie mobilních internetových zařízení (označovaných zkratkou MID) by měla v prodejnosti také intenzivně růst - letos by se mělo prodat podle ABI konkrétně 5,9 milionů kusů a v roce 2010 pak zhruba trojnásobek - 18,3 milionu kusů MIDů.

Co se týká klasických notebooků, zde nabízí IDC pro letošek svůj výhled na růst prodeje o 15 % oproti roku 2008 a celosvětově by se tedy podle této prognózy mělo prodat 137 milionů notebooků.Komentáře