Prodej PC ve střední Evropě velmi rychle klesá, varuje IDC

Dodávky osobních počítačů se v oblasti EMEA snížily během čtvrtého čtvrtletí loňského roku meziročně o zhruba pětinu. A ve střední a východní Evropě je to dokonce o téměř čtvrtinu.

Prodej PC ve střední Evropě velmi rychle klesá, varuje IDC


Celkem se v EMEA prodalo v uvedeném období 20,8 milionů jednotek PC, což je o 18,2 % méně než ve stejném kvartále 2014, tvrdí analytici IDC. Podle nich meziroční ukazatel částečně zkresluje promo akce Microsoftu s jejich Bing-edicemi Windows, které přinesly vyšší prodeje díky nižší ceně za PC. Za celý rok se pak prodalo hodnotu 76,3 milionů PC, což je o 18 % méně.

Navíc v roce 2014 byl prodej notně podnícený končící podporou Windows XP a tudíž i zvýšeným zájmem firem o obnovu PC parku. Také první notebooky s Windows 7 dosáhly životnosti čtyř let, což je obvyklý inovační termín pro tento typ produktů. A koneckonců, ani dolar nebyl v roce 2014 vůči jiným měnám tak drahý.

Prodej PC v roce 2015 ale zjevně nezvýšily nové technologické prvky, jako třeba inovativní procesory, a také ani nový operační systém Microsoftu. Podle analytiků je ale pozitivním faktem určitá stabilizace prodejů, což se projeví v meziročních ukazatelích v letošním roce.

Co se týče regionálního rozdělení, v západní Evropě poklesl prodej PC o zhruba 13 %, ve střední a východní Evropě o přibližně 25 %, což se týká i celoročních výsledků. Na Blízkém východě a v Africe to bylo v posledním čtvrtletí 2015 dokonce snížení o téměř 30 %.

V CEE byly na vině nízkých prodejů i devalvace tamějších měn a vysoká vstupní úroveň za rok 2014. Za výjimku lze považovat Maďarsko, kde naopak prodej PC meziročně stoupl o více než desetinu, a to díky zakázkám z veřejného sektoru.

Trh se zkonsolidoval hlavně na tři klíčové hráče – a těmi jsou HP, Lenovo a Dell, které dohromady tvoří 54% podíl na trhu (o rok dříve to bylo jen 50 %). HP drží okolo 24 % trhu, Asus se ve sledovaném čtvrtletí dokázal díky silnému růstu v západní Evropě vklínit mezi uvedenou top 3, a to se zhruba stejným podílem jako čtvrtý Dell.

 

Prodej PC v EMEA

Podíl výrobců podle kusových dodávek, čtvrté čtvrtletí 2015

HP

23,7 %

Lenovo

19,3 %

Asus

10,7 %

Dell

10,1 %

Acer

8,7 %

ostatní

27,5 %

 Zdroj: IDC CEMA, únor 2016

Úvodní foto: © Konstantin Yuganov - Fotolia.com


Komentáře