Prodeje PC letos rekordně rostou, ceny ovšem také

Podle posledních údajů analytických firem rostou prodeje PC nečekaným tempem. Po silném prvním čtvrtletí by mohlo jít v této oblasti o meziroční nárůst až o 20 %.


Podle IDC vzrostly prodeje nových počítačů za první kvartál 2010 meziročně o 27,1 % a analytici této společnosti očekávají další silný růst po zbytek roku, i když pravděpodobně bude trochu slabší, než ve zmíněném prvním čtvrtletí. Celkově by za letošní rok měly prodeje dle IDC vzrůst o 19,8 %. Vysoká poptávka ovšem také zvyšuje ceny, například u paměťových čipů, což znamená, že výrobci nabízejí za stejnou cenu nižší konfigurace počítačů než dříve. Více viz články Paměti DDR3 letos ovládnou trh, ale také podraží či Polovodičový průmysl zažívá žně díky vysokým prodejům PC.

IDC poznamenává, že důvodem zájmu o nové počítače je odeznívání ekonomických obtíží a obnovení nákupních záměrů ze strany firem i koncových uživatelů, které přináší vytoužený boom v počítačovém průmyslu. Zpomaluje ovšem trh s netbooky, naopak znovu nabírá dech segment desktopů, který nyní zaznamenal první nárůst od druhého čtvrtletí roku 2008.

Také další analytické společnosti přichází s optimismem. Gartner reportoval svůj odhad na 376,6 milionů prodaných počítačů v letošním roce, což by byl 22% nárůst oproti loňským 308,3 milionům. Gartner dále očekává celosvětový nárůst výdajů za nová PC o 12 % na celkových 245,4 miliardy dolarů. Tyto údaje jsou blízké i výsledkům společnosti iSuppli, jež se také zabývá výzkumy trhu. Ta očekává letos meziroční nárůst prodejů o 22,7 %.

Podle IDC za obnovou zájmu o počítače stojí zejména segment mainstreamových notebooků a v roce 2012 by přenosné počítače měly tvořit již 70 % všech prodaných PC.Komentáře
K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.