Prodeje PC v Česku stoupají neuvěřitelně nahoru. O 38 %, říká Gartner

Odchod výrobců notebooků Samsungu a Sony z českého trhu inspiroval další výrobce k růstu prodejů PC. Gartner spočítal vzestup trhu na 38 procent.

Prodeje PC v Česku stoupají neuvěřitelně nahoru. O 38 %, říká Gartner


Trh s počítači v České republice má za sebou velmi silné čtvrtletí s meziročním růstem 38 %. O pětinu meziročně vzrostly prodeje stolních počítačů, o téměř polovinu pak prodeje notebooků. Celkově se prodalo za první tři čtvrtletí letošního roku více než 1,7 milionů počítačů (včetně ultramobilních zařízení).

Růst táhla poptávka ze strany firem, ale i kvalitnější nabídka na začátku školního roku ve srovnání s rokem 2013. Poptávku ze strany firem způsobilo pokračující nahrazování desktopů a některých notebooků se systémem Windows XP za Windows 7.

Roste také zájem o nová konvertibilní zařízení a zařízení 2 v 1, i když tyto prodeje jsou stále relativně omezené a představují pouze 14 % celkového množství prodaných notebooků.

Většina z těchto zařízení umožňuje ovládání dotykem a pracuje s operačním systémem Windows 8.1.

Co se pořadí jednotlivých dodavatelů týče, všechny čtyři největší značky dosáhly velmi pozitivních výsledků. Lenovo se umístilo na prvním místě, následují HP a Acer. Čtvrtou příčku obsadila společnost Asus a pátou pak Dell (s nižším čtvrtletním objemem prodaných desktopů).

Rozhodnutí společností Samsung a Sony opustit trh s počítači podle Gartneru umožnilo mnohým předním dodavatelům oživit prodeje a posílit svoji pozici.


Úvodní foto: © Mihai Simonia - Fotolia.com


Komentáře