Prodeje procesorů čeká propad, varují analytici

Globální trh vykazuje známky slábnutí. Po predikcích ukazujících na pokles výdajů domácích uživatelů přichází předpověď o snížení investic firem. To pak ovlivní do velké míry i trh se serverovými procesory.


Analytici varují, že výrobci počítačových čipů můžou očekávat pokles obratu, neboť podle Apurva Patela, finančního analytika společnosti Ticonderoga Securities, v dohledné době způsobí nejistota ohledně budoucího vývoje poklesy nákupů jak PC, tak i serverů. Jde ovšem o předpověď pro krátkodobý časový horizont, dlouhodobý trend se pak bude odvíjet zejména od směru globální ekonomiky.

Právě pokles v oblasti serverů je novinkou, neboť dosud se hovořilo zejména o omezení nákupů domácích uživatelů a velcí výrobci serverů jako HP nebo Dell vykázali za druhé čtvrtletí letošního roku nárůst obratu díky tomu, že jejich zákazníci obnovovali svoji infrastrukturu po přestávce způsobené recesí.

S Patelem souhlasí i Dean McCarron, vedoucí analytik společnosti Mercury Research, jenž také očekává pokles zájmu o nové servery a celkově klesající poptávku v druhé polovině letošního roku. McCarron říká, že konkrétní čísla ještě nejsou k dispozici, ale je důvod očekávat, že prodeje zpomalují.

Společnosti Intel a AMD již snížily odhady růstu obratu pro třetí čtvrtletí letošního roku a výsledky by měly reportovat v příštím měsíci. AMD konkrétně neoznačuje za problém klesající prodeje serverů, ale slabý zájem o notebooky zejména v regionech západní Evropy a Ameriky. Současně se ale ukazuje, že AMD nemá příliš úspěch s prodejem svých 12jádrových procesorů Magny-Cours, které nejsou schopné podle analytiků FBR Capital Markets příliš ohrozit silnou pozici Intelu na serverovém trhu. Tyto procesory údajně nejsou vůči nabídce Intelu i přes větší počet jader konkurenceschopné a i když si od nich AMD hodně slibovalo, optimistické představy se v praxi nenaplňují.

AMD chystá na příští rok nové procesory postavené na architektuře Bulldozer, které by měly disponovat až 16 jádry a propracovanějším designem. Analytici říkají, že servery s těmito procesory by mohly vzbudit zájem kupujících, ale od současné generace toto AMD očekávat pravděpodobně nemůže. Více i nové architektuře AMD najdete v článku AMD Bulldozer: Nová architektura procesorů poodhalena.Komentáře