Samsung i Android drtí konkurenci, Apple zaostává

Globální prodej mobilních přístrojů dosáhl v prvním čtvrtletí tohoto roku hodnoty téměř 426 milionů jednotek, což je jen velmi kosmetický vzestup oproti stejnému období loňského roku.

Samsung i Android drtí konkurenci, Apple zaostává


Tvrdí to zpráva Gartneru, podle níž ale naopak výrazně vzrostly dodávky chytrých telefonů. V prvních třech měsících tohoto roku se jich prodalo 210 milionů, a to je meziročně téměř o polovinu více (43 %).

Přitom jediným regionem, kde se prodalo více mobilů než o rok dříve, byla Asie/Pacifická oblast (+6,4 %). Tam nového majitele našlo 226 milionů přístrojů, což tuto část světa katapultovalo do čela s 53% podílem. V Číně dodávky stouply o 7,5 procenta, takže sám tento stát tvoří více než čtvrtinu globálního trhu.

Podle analytiků se například čínským, ale i jiným lokálním dodavatelům podařilo nabídnout správný mix ceny a podporovaných technologií, když zájem byl například o přístroje, které podporovaly jen EDGE  a nikoliv 3G, jak je obvyklé u běžných smartphonů. I dynamika prodejů smartphonů byla v Číně velmi vysoká  – jejich podíl na tamějším trhu stoupl meziročně z 13 na 29 %).

Co se týče Evropy, respektive regionu EMEA, tam prodeje mobilů poklesly o téměř čtyři procenta. Ještě horší situace nastala v Severní Americe, kde se dodávky mobilů snížily o skoro deset procent.

Výrobci si však mohou spravit chuť v případě výsledků smartphonů. Jejich podíl na celkových prodejích mobilů se aktuálně pohybuje těsně pod hranicí 50 % (konkrétně 49,3 %), což je oproti loňsku i předchozímu čtvrtletí výrazný vzestup (tehdy to bylo zhruba 35, respektive 44 %).

Dobré výsledky smartphonů ale značí značně upadající zájem o klasické mobily – meziročně jde o snížení o přibližně pětinu. Podle Gartneru je možné, že jejich uživatelé v současnosti už spíše čekají na příchod levných smartphonů a už nechtějí své dosavadní přístroje vyměňovat za podobně koncipované.

Největším producentem mobilů je Samsung, který svůj podíl meziročně ještě navýšil (na skoro čtvrtinu). V kategorii smartphonů je ještě úspěšnější – každý třetí chytrý telefon nese jeho značku. Zatím stále druhá Nokia však řeší úplně opačné problémy – její podíl na trhu soustavně klesá – v současnosti meziročně o pět procentních bodů a ani prodej jejích chytrých telefonů Windows Phone nevykazuje podle analytiků žádné oslnivé výsledky, když poklesla z osmého na desáté místo.

Také podíl Applu vykazuje u smartphonů sestupnou tendenci (o více než čtyři procentní body) – na vině může být mj. závislost na ochotě jeho uživatelů nahrazovat své přístroje novými modely – a Apple zřejmě až do podzimu žádné eso nevytáhne.

Pokud jde o operační systémy chytrých telefonů, Android si podle Gartneru získal už tříčtvrtinovou většinu. Za zmínku ale stojí ztráta více než poloviny podílu u BlackBerry OS (ze 7 na 3 %), rovněž u Bady je vidět ztráta důvěry uživatelů (z 2,6 na 0,7 %). A Symbianu už zřejmě zvoní hrana (z 8,5 na 0,6 %).

 

Globální prodej smartphonů

Podíl výrobců podle dodaných jednotek, 1. čtvrtletí 2013

Samsung

30,8 %

Apple

18,2 %

LG Electronics

4,8 %

Huawei Technologies

4,4 %

ZTE

3,8 %

ostatní

37,9 %

Zdroj: Gartner, květen 2013

Úvodní foto: Alexander Orlov - Fotolia.com


Komentáře