Samsung mohutně investuje do internetu věcí, chce otevřené standardy

Během příštích čtyř let hodlá jihokorejský gigant investovat to vývoje internetu věcí až 1,2 miliardy amerických dolarů.

Samsung mohutně investuje do internetu věcí, chce otevřené standardy


V budoucnu bude propojené vše – podle vize Samsung Electronics včetně vašich prarodičů.

Internet věcí je podle firmy dobrý způsob, jak poskytnout kvalitní péči seniorům s demencí a pomoci milionům občanů žít samostatně, využitím širokého spektra různých zařízení.

„Můžeme lidem pomoci ve stáří žít mimo nemocnice a pečovatelské domy,“ řekl ředitel Samsungu Oh-Hyun Kwon na úterním mítingu společnosti ve Washingtonu. „S prodlužováním délky lidského života nelze ignorovat výhody a peněžní úsporu pro celou společnost u takového řešení.“

Ačkoli je většina pozornosti v současné době věnovaná především komunikaci mezi jednotlivými zařízeními, Kwon chce do rovnice internetu věcí vrátit zpět člověka.

„Technologie musí být vymýšlena tak, aby v jejím středu vždy stály zájmy člověka. Pokud lidem nezlepší život, tak ji nepřijmou,“ vysvětluje.

Další využití internetu věcí by mohlo být v oblasti snižování emisí skleníkových plynů, myslí si. Tím, že vytvoří úspornější metodu vytápění domácností, mohou, spolu s dalšími inovacemi, technologie internetu věcí snížit celkové emise uhlíku každoročně až o 9 gigatun (tedy 9 miliard tun).

Zpomalování klimatických změn možná americké publikum Samsungu až tolik nenadchlo, další nápad však už pravděpodobně ano. Vybudování sítě senzorů, které by předem varovaly před hrozícím zemětřesením, a díky této informace pak rovnou umožnily zabezpečit klíčovou infrastrukturu: např. dočasným přerušením toku ropovodů.

Plány Samsungu na internet věcí ve Spojených státech nyní zahrnují primárně akvizice firem a vlastní výzkum.

Nebylo by to poprvé, co výrobce celé řady chytrých zařízení skupuje americké podniky. Před dvěma lety koupil za údajných 200 milionů dolarů firmu SmartThings, developera aplikací, který se specializuje na možnosti vzdáleného ovládání domácích spotřebičů. Správa společnosti Samsungem však má své mouchy, a Samsung se několikrát ocitl pod ostrou kritikou, třeba za zpožděný prodej produktů či slabý výkon na platformách.

Před týdnem se uskutečnila zatím poslední akvizice. Samsung koupil Joyent, vývojáře cloudových služeb pro kontrolu a sběr dat z připojených zařízení. Zajímavá věc na Joyentu je, že podporuje nejen Samsung, ale i další prodejce. Podobně se chová další z produktových linií firmy, Artik, což je série modulů pro tvorbu různorodě připojitelných zařízení, založených na společné infrastruktuře a standardech.

A to je směr, kterým se Kwon hodlá dále ubírat.

„Spolupráce bude klíčová pro realizaci širokých možnosti internetu věcí – a pro vyřešení všech výzev, které přinese. To znamená přivést všechny sektory dobrovolně k otevřeným standardům.“

Kwon také vyzval firmy v průmyslu, aby se podělily o svůj přístup k zabezpečení a ochraně osobních údajů – a uvedl příklad Artiku a jeho zabudovaných bezpečnostních prvků.

„Naše odhodlání poskytnout maximální bezpečnost a soukromí je zabudována už přímo ve vývojové fázi všech našich produktů. Zabezpečení a ochrana soukromí nemůže být přidána až později.“

Úvodní foto: Fotolia © JackF


Komentáře