Sítě 5G mohou přinést Česku více než 100 miliard, předpokládají analytici

Česká republika patří mezi členské země OECD, jejichž ekonomiky zasáhla pandemie nového koronaviru nejtvrději. V tomto smyslu může 5G představovat účinnou záchrannou síť, jak zjistila nezávislá výzkumná agentura Analysys Mason.

Sítě 5G mohou přinést Česku více než 100 miliard, předpokládají analytici


Její experti stanovili přidanou hodnotu zavedení páté generace mobilních sítí a jím urychlené digitalizace české ekonomiky na 101,6 miliardy korun (3,72 miliardy eur). Celé Evropě pak tento přerod způsobený technologií 5G přinese 162 miliard eur.

Ovšem aby česká ekonomika z tohoto vývoje mohla bezezbytku těžit, je nutné výrazně urychlit proces zavádění 5G.

Podle studie se Česká republika v tomto ohledu nachází pod celounijním průměrem, daleko za zeměmi, jako je Finsko, Rakousko či Nizozemí, a je dokonce pod úrovní Španělska či Rumunska.

 

Celkový čistý prospěch z 5G podle zemí (v miliardách eur)

Zdroj: Analysys Mason, září 2020

„Nyní je ta správná doba, kdy by si měla Evropská unie na poli digitální transformace vytyčit co nejambicióznější cíle jako klíčový prvek svojí strategie ekonomického zotavení. Zjednodušeně řečeno se musíme rozhodnout mezi jasnou sázkou na 5G a situací, kdy Evropa začne zaostávat kvůli pomalému a fragmentovanému přechodu na nové technologie,“ říká Arun Bansal, výkonný viceprezident a ředitel pro evropské trhy ve společnosti Ericsson.

Podle Bansala je 5G klíčem k širokému zavedení technologií založených na umělé inteligenci a urychlení digitalizace odvětví, jako jsou zdravotnictví, vzdělávání nebo doprava.

Z digitální transformace, pro kterou je 5G jedním z předpokladů, budou nejvíce profitovat výroba (především chytré továrny), venkov i město a veřejné služby obecně.

Vzhledem k tomu, že je česká ekonomika tradičně založena na průmyslové výrobě, bude se předpokládaný ekonomický přínos digitální transformace soustředit právě v tomto sektoru.

Podle studie na výrobní odvětví připadá 62,4 miliardy korun, tedy 61 procent z růstu vyvolaného zavedením 5G. Spuštění sítí páté generace umožní výrobním firmám budovat chytré továrny a plně využívat technologie, jako jsou robotika, automatizace, umělá inteligence, rozšířená realita a internet věcí.

Úvodní foto: Depositphotos


Komentáře