Střední Evropa objevuje kouzlo 3D tisku, obrat raketově roste

Zhruba o třetinu poroste každý rok (CAGR 28 %) v nejbližších pěti letech prodej produktů a služeb spojených s 3D tiskem ve střední a východní Evropě. Překoná tak i dynamiku odhadovanou v globálním měřítku.

Střední Evropa objevuje kouzlo 3D tisku, obrat raketově roste


Tvrdí to IDC, podle kterého dosáhnou příjmy CEE dodavatelů v roce 2019 výše až dvou miliard dolarů. V současnosti se to pohybuje okolo 750 milionů.

Podíl tohoto regionu na celkových výdajích na 3D tisk odhaduje IDC dlouhodobě okolo 7,2-7,5 %. Ještě větší expanzi však prý lze očekávat v Asii, speciálně v Číně.

IDC očekává, že vzestup 3D printingu významně ovlivní část průmyslu, kdy se řada výrobků dnes masově vyráběných bude moci díky 3D tisku velmi snadno kustomizovat podle potřeby konkrétního zákazníka.

Těmi, kdo bude nejvíce využívat 3D tisk, patří odvětví jako autoprůmysl, letectví či vojenský segment, kdy právě tato technologie vhodně doplní jejich současný výrobní program a dodavatelský řetězec.

3D tiskárny totiž dokážou pohodlně vyrábět zcela funkční prototypy nových řešení, ale ve velmi vysoké kvalitě i řadu součástek, které se dnes musely poměrně složitě tvořit klasickými výrobními postupy.

IDC očekává, že 3D tisk bude i nadále široce expandovat do dalších segmentů – příkladem může být zdravotnictví, vzdělávání, stavebnictví či dokonce retail.


Úvodní foto: © M3D


Komentáře