Studie: Práce se třemi monitory zvyšuje produktivitu

Pracoviště se třemi monitory je podle nové studie nejlepší možností, jak dosáhnou co nejvyšší výkonnosti zaměstnance.


Zatímco při práci s dvěma obrazovkami je dosaženo účinnosti asi 8,4 procenta, po přidání dalšího monitoru se účinnost zvýšila více než čtyřikrát na 35 procent.

Studii uskutečnili výzkumníci z Fraunhoferova institutu pro průmyslové organizace, přičemž jejím zadavatelem byla firma Fujitsu Siemens Computer. Výsledky výzkumu mají posloužit především pro společnosti zaměstnávající profese, při nichž je nutné velmi často zpracovávat digitální informace jako např. technici, redaktoři či někteří vědci.

Výzkumu se zúčastnilo 67 osob, kterým byl nejprve zadán stejný úkol, k jehož vyřešení měli k dispozici pouze jeden 19palcový monitor. Poté byli účastníci rozděleni do tří skupin. První skupina při svém dalším úkolu opět používala 19palcový monitor, skupina číslo dvě větší 22palcovou obrazovku a poslední skupina dostala k dispozici tři 19palcové monitory. Zatímco v první skupině se produktivita zvýšila o pouhých 1,9 procenta, ve druhé skupině dosáhli výkonu 8,4 procent.  Přesvědčivým vítěz studie se však stala třetí skupina, jejíž produktivita stoupla až na 35,5 procent.

"Naše laboratorní studie jasně ukazuje, že zvýšení plochy obrazovky může vést k enormnímu nárůstu produktivity" komentoval výsledky výzkumu Udo-Ernst Haner z institutu Fraunhofer. Podle něj je také pozoruhodné, že se efekt zvýšení účinnost dostavil již po velmi krátké době. Potenciál tak prý zcela nebyl vyčerpán a při dalším školení zaměstnanců může dojít dalšímu výkonnostnímu růstu.

Zdroj: ZDNetKomentáře