Svět programování se mění s rostoucím významem open source, Java je populárnější

Podle hostingového serveru GitHub roste popularita Javy a C#. První jmenovaný se dokonce i ve světě expandujícího open source softwaru stal druhým nejoblíbenějším programovacím jazykem.

Svět programování se mění s rostoucím významem open source, Java je populárnější


Hostingový server GitHub tento týden zveřejnil graf zachycující oblíbenost programovacích jazyků, vycházející z dat, které na něm programátoři sdílejí. A vzhledem k rostoucímu významu GitHubu je graf poměrně názornou ukázkou toho, jak na softwarové trendy reagují samotní programátoři.

Z pohledu na něj je zjevné, do jakých rozměrů v posledních letech narostl open source software, tedy software s otevřeným zdrojovým kódem, a že na tento boom pohotově reagují i technologie, které tu byly dávno před ním. Open source, jakožto rychlejší, levnější a povšechnější způsob tvorby softwaru, se stal zkrátka mainstreamem.

„Předchozí generace vývojářů vyrostla ve světě, kdy uzavřené zdrojové kódy bojovaly s těmi otevřenými,“ říká jeden z tvůrců grafu, Ben Balter z GitHubu, „tohle už ale dneska neplatí.“

Ještě před deseti lety byla Java jazykem užívaným primárně za zavřenými dveřmi, v bankách a dalších velkých institucích, které ho používaly k programování věcí, které měly být utajeny veřejnosti. Jak ale ukazují statistiky GitHubu, dnes je mezi předními jazyky používanými k programovaní opensourcového softwaru. Zatímco před sedmi lety jí patřilo sedmé místo, dnes je v oblíbenosti veřejných programátorů na příčce druhé, sedmá jí naopak patří mezi programátory s privátními účty.

Podle odborníků je Java ideální na vývoj internetových služeb ne nepodobných Twitteru, LinkedIn, Tumblr nebo Square a pravidla branže velí, že by takové služby měly běžet na otevřeném zdrojovém kódu. A jak Balter podotýká, nárůstu oblíbenosti Javy nahrává i to, že ji samotný Google využívá jako primární jazyk pro vývoj aplikací pro systémy Android.

Graf

Graf však znázorňuje i aktuální nárůst oblíbenosti C#, který je v podstatě Microsoftí verzí Javy, v minulých letech ještě uzavřenější. I Microsoft jde ale s dobou a mnohé z nástrojů pro tvorbu a chod aplikací v C#  už otevřel. Co graf neznázorňuje, ale podle GitHubu je také na vzestupu, je Swift, programovací jazyk používaný Applem pro aplikce na iPhony, iPady a Macy.

V oblíbenosti mu aktuálně patří osmnáctá příčka. Zde je ale oproti Javě a C# příčinu třeba hledat jinde – Swift je oproti nim výrazně mladší a zájem o něj roste i proto, že je stvořen pro v současnosti nejpopulárnější chytré mobilní telefony. A až Apple otevře i Swift, což už předem avizoval, budeme mít definitivně potvrzeno, že svět softwaru se opravdu změnil.

Úvodní foto: Fotolia


Komentáře