Technologické společnosti zažily na burze velký propad

Hodnota akcií velkých technologických firem se minulý týden propadla spolu se zbytkem trhu – příčinou bylo oznámení amerického Fedu, že ukončí fungování určitých pobídek a stimulů.

Technologické společnosti zažily na burze velký propad


I když Fed plánuje i nadále držet nízké úrokové sazby, index S&P se na konci minulého týdne propadl o 2,5 %, což je nejvíce od listopadu 2011. Index Dow Jones si pohoršil o 2,3 % - snížila se mimo jiné hodnota akcií Hewlett-Packard, Microsoftu, Cisca, IBM a Intelu.

Nasdaq Computer index, který zahrnuje více než 300 technologických společností, se v pátek propadl o 1,29 %. „I když výhled poptávky po softwaru vypadá optimisticky, je jasně patrné, že světová ekonomika je stále křehká," uvedl analytik Richard Davis ze společnosti Canaccord Genuity. Minulý týden své finanční výsledky zveřejnil například Oracle - zisk se společnosti meziročně zvýšil o 10 %, příjmy za první tři měsíce tohoto roku stagnovaly. Firmě navíc vzrostly náklady o 6 % a příjem z hardwaru stále klesá s tím, jak Oracle provádí restrukturalizaci zaměřenou na nabídku high-endových systémů.

„Současné problémy nejsou zcela jistě zapříčiněny špatnou konkurenceschopností našich produktů, ale celkovou ekonomickou situací,“ uvedl šéf Oracle Larry Ellison. A optimističtí zůstávají také šéfové dalších technologických firem. „Společnosti nabízející vynikající produkty určené k real-time analýze dat z různých zdrojů - včetně mobilních zařízení - mají v blízké budoucnosti úspěch zaručen," uvedl šéf společnosti Tibco Vivek Ranadive.

I Tibco však zažilo špatné čtvrtletí. Příjmy za první tři měsíce tohoto roku činily 245,8 milionů dolarů, přičemž před rokem to bylo 247,4 milionů dolarů; zisk klesl z 26,5 milionů dolarů na 8,7 milionů.

„Když jsem mluvil s našimi zákazníky, nevšiml jsem si toho, že by nechtěli utrácet peníze," uvedl Ranadive na konferenci pro analytiky, kde byly diskutovány finanční výsledky. „Výrobci softwaru však nyní musejí demonstrovat přidanou hodnotu svých produktů. Musejí ukázat rozdíly od konkurence a přesně vyjádřit, jak jejich řešení zvýší zákazníkům příjmy nebo sníží rizika podnikání."

Naopak v minulém čtvrtletí se dařilo společnosti Red Hat: příjmy jí meziročně vzrostly o 15 % na 363 milionů dolarů a čistý zisk stoupl z 37 milionů dolarů na 40 milionů. Technologické společnosti, jejichž čtvrtletí končí v červnu, zveřejní své výsledky asi za měsíc.

Úvodní foto: © Dana S. Rothstein - Fotolia.com


Komentáře